Amerikan Girişim Enstitüsü uzmanı ve eski Pentagon çalışanı Michael Rubin, Türkiye’nin terör tanımına iddia edilenin aksine PKK’den daha çok uyduğunu öne sürdü. Michael Rubin, Trump’ın özel temsilcilerinden James Jeffrey’in de etnik temizliğe yeşil ışık yaktığını iddia etti.

Michael Rubin, PKK’nin ‘terör örgütleri listesindeki’ konumunun yeniden gözden geçirilmesini isterken, “Türkiye terörist tanımına PKK’den daha çok uyuyor” dedi.

North Press Agency’ye konuşan Rubin, “ABD, acilen PKK’yi (terörist örgütler) listedeki yerini yeniden gözden geçirmelidir” dedi. Türkiye’nin yıllarca ABD’ye PKK’ye dair sunduğu bilgilerin yalan ve sahte olduğunu söyleyen Rubin, “Türkiyeliler tarafından sunulan neredeyse tüm istihbaratlar kirli. Açıkçası, ABD Türkiye’yi yeniden gözden geçirmelidir” diye konuştu.

Filistin’de Hamas, Suriye ve Irak’ta IŞİD gibi örgütlerin yaptıklarının terörizm olduğunu öne süren Rubin, “Ancak Suriye’deki özerk yönetimin yaptıkları, Türkiye’nin yıllarca yaptığı ve hem ABD hükümetinin hem de doğrusunu söylemek gerekirse benim de kabul ettiğim propagandanın yalan olduğunun göstergesi” dedi.

‘KÜRTLER DÜŞMAN VEYA TERÖRİST DEĞİLDİR’

Suriye’de yaşananlara ve Kürtlerin her türlü aşırılığa karşı mücadelelerine dikkat çeken Michael Rubin, “Kürtler ABD’nin aynı amaçları paylaştıkları partnerleridir, düşmanı veya terörist değildirler” diye konuştu.

Türkiye’nin PKK’ye ilişkin verdiği bilgilerin kirli olduğunu iddia eden Rubin, ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesini talep etti. Rubin, “NATO üyesi olsun veya olmasın, giderek daha net olan Türkiye terör sponsorluğu tanımına PKK’den daha fazla uyuyor” dedi.

'JEFFREY ETNİK TEMİZLİĞE YEŞİL IŞIK YAKTI'

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Resulayn ve Tel Abyad harekatına giden süreçteki rolüne dikkat çeken Rubin, birçok kez Türkiye ile ilişkileri gündem olan Jeffrey’e ağır suçlamalar yöneltti. Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ adıyla girdiği bölgelerin "birer terörist cennetine dönüştüğünü" iddia eden Rubin, “Jeffrey’in ‘güvenli bölge’ olarak sunduğu bölgeler, Türkiye güçleri girer girmez birer terörist cennetine dönüştüler. Jeffrey sadece etnik temizliğe yeşil ışık yakmadı, aynı zamanda Erdoğan’ın Türkiye’nin sınırlarını değiştirmesine imkân tanıdı” diye sert eleştiriler yöneltti.

JEFFREY’İN EYLEMLERİ RUSYA, ESAD VE IŞİD'E  YARADI

Jeffrey’in Türkiye tarafından ‘küçük düşürücü bir şekilde’ manipüle edildiğini söyleyen Rubin, “Ve (Jeffrey’in) eylemleri Rusya, Esad ve IŞİD'e yaradı” diye ekledi.

‘KÜRTLER BİR DAHA ABD’YE GÜVENMEMEKTE HAKLILAR’

ABD'nin, Türkiye’nin tüm politikalarına rağmen Kürtleri yalnız bırakmasını sert biçimde eleştiren Rubin, “Herhangi bir ABD Başkanı bu politikayı tersine çevirebilir ama Kürtlerin bir daha Amerikan vaatlerine inanmamak için haklı sebepleri var” dedi. (HABER MERKEZİ)