İstanbul’da yaşayan bir yurttaş, Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurarak yüksek gelen doğal gaz faturasına itiraz etti. Vatandaşın başvurusu üzerine 817 liralık fatura 96 liraya düşürüldü.

Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuran yurttaş, geçen kasım ve aralık aylarına ait doğal gaz faturasının gelmemesi üzerine ilgili kurumla görüştüğünü ve yetkililerin bozuk olduğunu söylediği sayacı değiştirdiklerini ifade etti. Sayaç değiştikten sonra 817 lira fatura gelen başvurucu, evde iki kişi kaldıklarını ve çalıştıkları için gün içinde fazla evde bulunmadıklarını kaydetti.

Yetkililer tarafından yaklaşık bir yıldır sayacın yanlış okuma yapması nedeniyle yüksek fatura geldiği yönünde bildirim yapıldığına dikkat çeken başvurucu, sayaç değişikliği sonrasında hesaplanan ortalama tüketim bedelinin normal olmadığını, fazla gelen fatura bedelinin yeniden düzenlenmesi ve mağduriyetinin giderilmesini istediğini bildirdi.

FATURA 96 LİRAYA DÜŞTÜ

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan başvurusu sonrası konuyla ilgili idareyle görüşmeler gerçekleştirildi. Şikayete konu olan 817 liralık fatura tutarı idare tarafından düzeltildi ve başvurucuya 96 liralık yeni fatura çıkarıldı.

Doğal gazda konut abone grubu tarifesine yüzde 12, sanayi abone grubu tarifesine yüzde 20 zam gelmişti.