Foto: AP


Fransa’da tarih öğretmeni Samuel Paty’nin Muhammed Peygamber karikatürleri gösterdiği için öldürülmesinden sonra gündeme gelen radikal İslam ile mücadele yasası ülkenin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarih öğretmeni Paty, ders sırasında Muhammed Peygamber karikatürleri gösterdiği gerekçesiyle önce internette tehdit edilmiş, geçen yıl ekim ayında ise sokakta başı kesilerek öldürülmüştü. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, açıklamasında bunu "İslamcı bir terör saldırısı" olarak nitelendirmişti. Öğretmenin kafasının kesilerek katledilmesinden yaklaşık on ay sonra, ‘radikal İslamcı hareketlerle mücadele’ öngören "Cumhuriyet İlkelerinin Güçlendirilmesi Yasası" dün ülkenin resmi gazetesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

YENİ YASA İLE NELER DEĞİŞECEK?

Yeni yasa, internet ortamında nefret çağrıları yapmak suretiyle işlenen suçların daha ağır cezalandırılmasını düzenliyor.  Yasa, bir kişinin özel yaşamı, aile hayatı veya mesleği hakkında bilgi yayarak, o kişinin hayatını tehlikeye atanların üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

Fransa, yürürlüğe giren yasa ile birlikte aynı zamanda, başta Türkiye ve Suudi Arabistan olmak üzere diğer ülkelerin Fransa'daki camiler üzerindeki etkisini sınırlamak istiyor. Yasa ayrıca, nefret ve şiddet telkin edilen vaazların verildiği ibadethane veya dini derneklerin daha hızlı kapatılmalarının da yolunu açıyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yasa tasarısını sunarken İslam'ın radikal akımlarla sorunlu olduğunu belirtmiş, bu sözleri İslam ülkelerinde tepkiyle karşılanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Macron'u sert şekilde eleştirmişti.