Fransız BNP Paribas, TL işlemlerini durdurduğunu açıkladıArtı Gerçek

BDDK tarafından işlem yapması yasaklanana daha sonra serbest bırakılan üç yabancı bankadan biri olan BNP Paribas, uluslararası döviz piyasasında TL işlemlerini askıya aldı.


BDDK tarafından işlem yapması yasaklanıp daha sonra serbest bırakılan üç yabancı bankadan biri olan Fransız BNP Paribas, uluslararası döviz piyasasında TL işlemlerini askıya aldı.

Bloomberg'ün konu hakkında bilgi sahibi üç kaynağa dayandırdığı haberine göre, BNP Paribas, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) işlem yasağı sonrasında, SA Türk Lirası piyasasındaki faaliyetlerini daraltıyor.

Bankanın hedge fonları ve diğer kurumlara hizmet veren döviz ana aracılık birimi, kaynaklara göre müşterilerine Türk Lirası cinsinden işlem sunmayı durdurdu. Buna göre Paris merkezli BNP Paribas sadece süregelen pozisyonları devam ettirecek veya müşteri pozisyonlarını azaltacak.

Geçtiğimiz günlerde, Avrupa'nın önde gelen uluslararası takas kuruluşu Euroclear Bank ve Clearstream Banking ortak bir karar alarak paylaştıkları Bridge isimli elektronik haberleşme platformlarından Türk Lirası işlemlerini 18 Mayıs'tan itibaren geçici olarak durdurma kararı aldı.

Bu ay başında TL rekor düşük seviyeye gerilerken BDDK , yerel bankaların Citigroup Inc., UBS Group AG ve BNP Paribas ile TL işlem yapmasına yasak getirmişti. Kurum, Türk bankalarına TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen üç yabancı bankaya işlem yasağı getirildiğini duyurmuştu.

BDDK tarafından yasakların kaldırılmasından önce 10 Mayıs'ta yapılan açıklamada, "Kurumumuz, bankacılık sisteminin tüm paydaşlarını finansal sistemi tehdit eden manipülatif işlemler karşısında korumak için benzer girişimlere karşı gerekenleri aynı kararlılıkla yerine getirecektir. Bu çerçevede, geçtiğimiz hafta bir Kurul Kararı aldık. Elinde TL olmadığı halde, açığa TL satıp döviz alan ve günü geldiğinde TL yükümlülüğünü yerine getirmeyen yabancı bankalara Türk bankaları ile bir bacağı TL olan döviz işlemler için yasak getirdik. Bu karara aykırı olarak işlem yapan bankalara yaptırım uygulayacağımızı da ifade ettik" denmişti.

BDDK, daha sonra bu üç bankanın işlemlerini tekrar serbest bırakmıştı.

BNP Parinas Sözcüsü Murray Parker, konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Citigroup Sözcüsü Edwina Frawley-Gangahar ve UBS Sözcüsü Hana Dunn da yorum yapmayı kabul etmedi.

BNP Paribas en büyük TL aracılarından biri ve Türk Ekonomi Bankası'nda payı bulunuyor.

BAĞLANTILI HABERLER