'Silvan'da polisler Ermenilerin altınlarını arıyor'Artı Gerçek

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Silvan’da polislerin, Ermenilere ait gömülü altınları bulmak için tarihi mekanları kazdığını belirtti.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Silvan ilçesinde emniyet amiri ve polislerin Ermenilere ait tarihi yapılarda define aramasına ilişkin Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Define kazılarına ilişkin başlatılan operasyonda aralarında Silvan İlçe Emniyet Müdürü Ömer Öztürk, Komiser Yardımcısı Bekir B., Komiser Yardımcısı Serkan C., polis memurları Ali P. ve  Abdulmüddalip G.'nin de bulunduğu bir grubun suç üstü yakalanarak gözaltına alındıklarını belirten Paylan, soruşturma neticesinde şüphelilerin, 'Ermenilere ait gömülü altınları bulmak amacıyla kazı yaptıkları'nın öğrenildiğini söyledi.

Paylan, mahkemeye sevk edilen Silvan İlçe Emniyet Müdürü Ömer Öztürk, Komiser Yardımcısı Bekir B., Komiser Yardımcısı Serkan C., polis memurları Ali P. ile Abdulmüddalip G ve sivil şüpheliler Arif A., Nesih T., Abdulvahap K.'nın tutuklanarak cezaevine gönderildiğini hatırlattı.

Paylan, konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:

- Soruşturma kapsamında 'Ermenilere ait gömülü altınları bulmak amacıyla kazı yaptıkları' öğrenilen emniyet görevlilerinin, ne kadar süredir, kaç kazı yaptığı ve bugüne kadar ne miktarda Ermeni gömüsü bulduğu bilgilerine ulaşılmıştır?

- Özellikle Ermeni ve Rum kültürel miraslarının ve gömülerinin yoğun olduğu bölgelerde, emniyet mensuplarına bugüne kadar bu faaliyetlerden kaç işlem yapılmıştır?

- Diyarbakır ilinde, sivil giriş çıkışının yasak olduğu Sur gibi bölgelerde benzer gömü arama faaliyetlerinin olduğu ve başka emniyet mensuplarının da bu faaliyetler içinde yer aldığı iddiaları hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? (Mezopotamya Ajansı)

BAĞLANTILI HABERLER