Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabirleri İsminaz Temel ve Havva Cuştan ile Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarının da aralarında bulunduğu 23 kişinin 'Örgüt üyeliği' ve 'Örgüt propagandası' iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması, İstanbul 27'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Gazeteci İsminaz Temel, avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar’ın aralarında bulunduğu 12 kişi duruşmada hazır bulundu. Avukatların da katıldığı duruşma kimlik tespiti ile başladı.

Duruşmada ilk olarak tanık Sercan Kaya’nın ara celse de alınan ifadesi okundu. Ardından söz alan savunma avukatları tanık beyanının usule uygun alınmadığını belirterek, ifadelerinin dosyadan çıkarılıp, tanıklığının ise kabul edilmemesi talebinde bulundular. Avukatlar gazeteci Temel’in ise adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi.

TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Özlem Gümüştaş, Sercan Kaya adlı tanığın ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı, usule aykırı bir şekilde ifadesinin alındığını ifade etti. Tanıkla yüzleşmek istediklerini söyleyen Gümüştaş, sanığın Ses ve Görüntülü Bilişim Sitemi (SEGBİS) üzerinden mahkemede çıkarılması talebinde bulundu.

Yapılan savunmaların ardından ara kararını veren mahkeme, Sercan Kaya’nın tanıklığının kabul edilmemesi talebini ve mahkemeye getirilme talebini reddetti. Adli kontrolün kaldırılması talebini de reddeden mahkeme duruşmayı 26 Kasım’a erteledi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)