Dersim Çemişgezek'te 2011 yılında yaşamını yitiren gazeteci Mazlum Erenci, Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda anıldı. Anmaya, Erenci ailesinin yanı sıra özgür basın çalışanları ve kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

POLİS ERENCİ’NİN FOTOĞRAFINA EL KOYDU

Oğlunun fotoğrafını mezarı başına koyan anne Remziye Erenci, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polis fotoğrafa "örgüt propagandası" içerdiği gerekçesiyle el koydu.

Oğlunun mezarını sarı ve yeşil şeritlerle ören anne Erenci, polisin neden bu şeritleri astığı sorusu üzerine “Oğlum bu renkleri seviyordu. Sarı ve kırmızı şeritleri astım, kırmızıyı da asacaktım ama izin vermeyeceğinizi bildiğim için asmadım” dedi.

SAYGI DURUŞUNA İZİN YOK

Öte yandan Erenci’nin mezarı başında karanfiller bırakan gazeteci arkadaşları ve aile fertleri saygı duruşunda bulunmak isterken polisin müdahalesine maruz kaldı. Polis anmada saygı duruşunda bulunamayacağını ileri sürerek gazeteci Zeynel Abidin Bulut’u gözaltına aldı.

DUA OKUNMASINA İZİN VERİLMEDİ

Anmaya katılan grup, dualar okumak isterken polis buna da müdahale etti. Anne Erenci, polisin bu tavrına tepki göstererek, "Bunlar evlat acısı nedir bilmiyorlar. Alın oğlumun fotoğrafını ben sadece susma hakkımı kullanıyorum" diye isyan etti. (MEZOPOTAMYA AJANSI)