HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Konya’da katledilen Dedeoğulları ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Taziyede konuşan aile yakınları, “Bu olayı farklı yere çeken ve üstünü kapatmak isteyen bu ülkeyi yönetenlerdir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Konya’nın Meram ilçesinde katledilen Dedeoğulları ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Gergerlioğlu, aile avukatı Abdurrahman Karabulut’u ofisinde ziyaret ederek soruşturma aşamasına dair bilgi edindi. Sürece ilişkin bilgi veren Karabulut, “Uyarımıza rağmen hiçbir tedbir alınmadı ve sonuçta bu katliam göz göre göre geldi. Saldırgan tabanca, iki şarjör mermi ve benzin bidonu ile geliyor ve ifadesinde uzlaşmak için geldiğini söylüyor. Bunun ırkçı bir saikle yapıldığı ortadadır. Bu mağdurlar sürekli olarak öldürülebileceklerini ilettiler. Kimse oralı olmadı” dedi.

‘ÖNLEM ALINMADI’

Görüşmede konuşan Gergerlioğlu da şöyle konuştu:

“Mağdurlar uyarılarını yaptılar ama buna rağmen önlem alınmadı ve katliam geldi. Böylesi bir durumda Konya Valisi, Emniyet Müdürü ve hatta İşçileri Bakanı istifa etmesi gerekir. Sadece istifa etmekle kurtulamazlar onların ihmalinden insanlar öldü. Büyük bir sorumsuzluk var. Diğer yandan Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu nasıl olur da Konya'ya ziyaret yapmaz? Bu komisyonun objektif olması ve mağdurlarla görüşmesi gerekir.”

‘KÜRT OLDUKLARI İÇİN ÖLDÜRÜLDÜLER’

Gergerlioğlu, ardından taziye çadırına geçti. Burada Dedeoğulları’nın yakınlarını ziyaret eden Gergerlioğlu, katliama dair tanıkları dinledi. Aile yakınları şunları söyledi: “Abim, ‘gelip gidip beni tehdit ediyorlar. Bunlar Kürt'tür bunları buradan kaldıracağız. Devlet bizim arkamızdadır’ diyorlarmış. Şimdi 7 canımızı aldılar biz olayın aslını anlatıyoruz diye bizi de cezaevine göndermek istiyorlar. Bu insanlar Kürt oldukları için öldürüldüler.”

‘OLAYIN ÜSTÜNÜ KAPATMAYA ÇALIŞAN ÜLKEYİ YÖNETENLER’

Aile yakınlarından Halis Boran da, “Bizim zorumuza giden neden devlet bu insanları korumadı? Yaşar Dedeoğulları her gün tehdit ediliyordu, ‘buraları satıp gideceksin’ deniyordu. Adam beni öldürecek diyor karşı tarafa koruma veriliyor. Böyle bir devlet olur mu?  Şimdi de ‘olayı başka yere çekmeyin’ diyorlar. Bu olayı farklı yere çeken ve üstünü kapatmak isteyen kendileridir, yani bu ülkeyi yönetenlerdir” şeklinde konuştu. (Mezopotamya Ajansı)