'Güney Kore'yi herkesten iyi bilirim' diyen Trump, Seul'ün nüfusuyla rakımını karıştırdıArtı Gerçek

ABD Başkanı Trump 10 milyon nüfuslu Seul'ün nüfusunun 38 milyon olduğunu iddia etti.


Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) ilgili basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilerle atışırken, önce Güney Kore'yi herkesten daha iyi tanıdığını iddia etti, ardından başkentinde 38 milyon insanın yaşadığını söyledi. Seul'un nüfusu yaklaşık 10 milyon.

ABD'nin koronavirüs pandemisiyle mücadelesinde yeterince test bulunmamasıyla başlayan bir dizi aksaklıklar yaşanırken, Başkan Donald Trump günlük basın toplantısında neden hazırlıksız yakalanıldığının sorgulanması üzerine gazetecilerle laf dalaşına tutuştu.

Trump, sık sık kavga ettiği PBS NewsHour muhabiri Yamiche Alcindor'un ABD'de niye Güney Kore'deki kadar test yapılmadığı sorusuna da sinirlendi.

ABD Başkanı, yüzölçüm bakımından ABD'nin çok geniş, Güney Kore'nin ise çok dar bir ülke olduğundan söz ederken "Güney Kore'yi herkesten daha iyi bilirim" dedi. 

'Başkenti Seul'de 38 milyon insanın yaşadığını, ABD'nin hiçbir kentinde bu kadar çok insanın bulunmadığını, Seul'de insanların dipdibe yaşam sürmek zorunda olduklarını' anlatan Trump, diğer yandan 'ABD'nin çok geniş bir alana yayıldığı, devasa büyüklükte çiftliklerinin olduğundan' söz etti.

Trump, gazeteciyi, 'böyle sorular sormak yerine test yapan sağlık çalışanlarını takdir etmesi gerektiği' iddiasıyla azarladı. 

ABD Başkanı, bu iddialı çıkışması sırasında Güney Kore başkentinin nüfusunu 28 milyon gibi 'ufak bir farkla' şaşırdı. Zira Seul'de yaklaşık 10 milyon insan yaşıyor. 

Trump'ın 38 milyon sayısını ve diğer tasvirleri nereden çıkardığı da spekülasyon konusu oldu.

Seul'ü çevreleyen metropol bölgenin tamamı, dünya çapında en büyük beşinci. 

Geniş bölgede toplam 25 milyon kişi yaşarken, Güney Kore'nin toplam nüfusu 51 milyon.

Seul'ün denizden yüksekliğinin 38 metre olmasından ötürü mü Trump'ın aklına 38 sayısının geldiği merak edildi.  (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER