EKONOMİ - Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın 100 milyon TL nominal değerli kira sertifikası ihracı için Borsa İstanbul'da düzenlenen gong töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arslan, ABD'deki dava sürecine ilişkin olarak, bankanın inceleme için anlaştığı ABD'li hukuk firmasının sağlıklı bir iletişimle çalışmalarını sürdürdüğünü, çalışmanın uzun sürmeyeceğini söyledi.

ABD'de devam eden dava sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Arslan, inceleme sürecini gönüllülük esasına göre talep ettiklerini dile getirdi.

Banka olarak uluslararası kuruluşlarla açık ve şeffaf iletişimlerinin olduğunu ifade eden Arslan, "Bu tartışmaları ortadan kaldırmanın en iyi yolu, kayıtlarımızın ABD'li kuruluşlar tarafından incelenmesidir. Bu, kendimize olan güvenin ve şeffaf olduğumuzun göstergesidir. Şu anda ABD'li avukatlık firmamızın koordinasyonunda bu incelemeler çok sağlıklı bir şekilde, karşılıklı güvene dayalı bir biçimde sürmektedir. Bankalarımız kayıtlarını açmış ve inceleme devam etmektedir. Endişe duyulacak bir durum söz konusu değildir" diye konuştu.

Halkbank yetkilisi Hakan Atilla bu yılın başında, ABD'nin İran'a yönelik ekonomik yaptırımlarını deldiği şüphesiyle yargılandığı davada kendisine yöneltilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulundu.

Davanın sonucu, Halkbank davaya taraf olmasa da, ABD'nin ekonomik yaptırımlarını delen bankalara daha önce kesilen para cezaları Halkbank'ın da böyle bir ceza alabileceği endişelerini yarattı.

Halkbank geçen ay ABD'li bir hukuk firması ile anlaşarak ABD'li kurumlarla iletişime geçtiğini, ayrıca uluslararası bir inceleme firmasını bankada araştırma ve inceleme yapmak için davet ettiğini belirtmişti.

İLGİLİ HABER: 'HALKBANK, ABD İLE İŞBİRLİĞİ VE İLETİŞİM HALİNDE'

YILDIZ HOLDİNG'İN KREDİSİ YÖNETİLEBİLİR

Arslan, kredisini yeniden yapılandırmak için bankalarla müzakere eden Yıldız Holding'in kredisinin yönetilebilir olduğunu ve krediyle ilgili bir sorun olmadığını ifade etti.

Konuyla ilgili şirketin açıklamalarının dikkate alınmasında fayda olduğunu belirten Arslan, sözkonusu kredinin yönetilebilecek bir iş olduğunu ve endişe edecek bir durumun olmadığını kaydetti.

Kredi yapılandırması görüşmelerinin devam edip etmediği ile ilgili olarak da Arslan "Görüşmeler devam ediyor. Detayları arkadaşlar çalışıyor, bir konsensüs sağlandığında zannediyorum şirket tarafından bir açıklama yapılır" diye konuştu.

Yıldız Holding'in halka açık iştiraklerinden KAP'a yapılan açıklamalarda, kredi yapılandırılması konusunda bir yerel banka liderliğinde çalışmalara devam edildiği belirtilerek, geçen hafta içerisinde Yıldız Holding'in bahsi geçen kısa vadeli kredilerden 1 milyar dolar tutarındaki bir kısmını, uzun vadeli bir kredi şekline getirilmesi sürecini başarıyla tamamladığı ifade edilmişti.