HDP'den kayyımlara karşı 7 ilde kesintisiz eylem kararıArtı Gerçek

HDP, Diyarbakır, Van, Mardin, Batman, Adana, İstanbul ve İzmir’de kayyımlara karşı kitlesel demokratik eylemler düzenleyecek.


Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kayyımlara karşı oluşturduğu Kriz Koordinasyon Merkezi, kayyım atamalarının ikinci ayını doldurduğu 19 Ekim'e kadar demokratik tepkileri kesintisiz sürdürme kararı aldı.

Koordinasyon Merkezi'nin kararı Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) tarafından da onaylanırken, HDP tarafından bir dizi eylem ve etkinlik planlaması çıkarıldı.

Bu kapsamda halk toplantılarının yapılması planlanırken, HDP, HDK ve DTK öncülüğünde Diyarbakır, Van, Mardin, Batman, Adana, İstanbul ve İzmir’de kayyımlara karşı toplumsal dayanışma amaçlı 'Demokrasi İçin Buluşuyoruz' başlıklı etkinlikler düzenlenecek.

7 kentte düzenlenecek halk buluşmalarının miting şeklinde örgütlenmesi karar altına alınırken, çevre kentlerden de katılım sağlanacak. Halk buluşmaları öncesinde HDP’li vekillerin planlamasıyla yerellerde çalışmaların yapılmasının da planlandığı koordinasyonda başlatılan imza kampanyasının da yürütülmesi karar altına alındı.

KAYYIMLARIN İKİNCİ AYINI DFOLDURDUĞU 19 EKİM'DE KİTLESEL DEMOKRATİK EYLEMLER YAPILACAK 

Kayyım atanmalarının ikinci ayını doldurduğu 19 Ekim’de özellikle Diyarbakır, Van ve Mardin’de o gün nöbet yerinde yapılacak açıklamaya Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) temsilcilerinin davet edilmesi ve heyet ziyaretlerinin yapılması için çalışma yürütülecek.

Etkinliklerde, Diyarbakır, Van ve Mardin’de nöbet eylemlerin daha kitlesel olması için çalışmalar paılacak. Ayrıca Demokrasi Nöbeti eylemlerinin yapılacağı yerlere kurulacak stantlarla imza kampanyası başlatılacak.

16 Ekim'de İstanbul Esenyurt'ta, çalışmaların yapılacağı Bursa, Yalova, Kocaeli, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Sakarya’nın tüm ilçelerden katılımın gerçekleşeceği kitlesel eylem gerçekleştirilecek. Görevden uzaklaştırılan üç büyükşehir belediye eşbaşkanlarına ilişkin kararı İçişleri Bakanlığı 2 ayda bir gözden geçireceğinden bütün yerellerde 19 Ekim günü saat 13.00’da kitlesel basın açıklaması yapılacak. (M.A)

BAĞLANTILI HABERLER