Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında online toplandı. Toplantıda, kayyım atamaları başta olmak üzere partililere yönelik gözaltı operasyonları, cenazelere ve mezarlıklara yönelik saldırılar ile kayyım protestolarında milletvekillerinin polislerce darp edilmesi, kayyım atamaları sırasında ortaya çıkan ırkçı görüntülerle mesajların masaya yatırıldığı belirtildi.

ORTAK MÜCADELE HATTI ÖRÜLMESİ KARARLAŞTIRILDI

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre iktidarın demokrasi güçleri ve özellikle de Kürt halkına yönelik saldırılarının değerlendirildiği toplantıda, tüm bu saldırılara karşı Türkiye’deki tüm demokrasi güçleri ile ortak bir mücadele hattının örülmesi kararlaştırıldı. MYK toplantısında, tüm bu uygulamalar “iktidarın acizliği ve tükenmişliği” olarak tanımlandı. Toplantıda, HDP’nin, demokratik güçlerin ve Kürt halkının bu saldırılara karşı boyun eğmeyeceği ve karşı duracağı vurgulandı.

Toplantıda alınan karar doğrultusunda önümüzdeki hafta Eş Genel Başkanlar Buldan ve Sancar tarafından kamuoyuna açıklama yapılacağı öğrenildi.