CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da CHP muhabirleriyle bir araya gelmişti. 

Buluşmada, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için kullandığı “Suçluysa elbette görevinden alınmalı, büyükşehir belediye meclisi de yeni başkanı seçmelidir. Bu işin şakası yoktur” sözlerine ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, “Belediyeye alınan herkesin onayı savcılık tarafından alınıyor. Eğer bir soruşturma açılacaksa o da Adalet Bakanlığı’na açılmalıdır. Ekrem İmamoğlu’nun suçlanmasının nedeni tamamen ekonomide yaşanan kaosu unutturmak için yapılan bir hamledir” diye konuşmuştu.

'GÜNDEMİ İYİ TAKİP ETMİYOR'

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı.

“Kılıçdaroğlu gündemi iyi takip etmiyor" diyen Çataklı, "Takip etseydi, İBB dosyaları ile ilgili Bakanımızın açıklamasını görür, bugünkü açıklamayı yapmazdı" diye yazdı.

"Sevindirici bir gelişme var" diye açıklamasına devam eden Çataklı, "dosya sayısını öğrenmiş, diğer bilgileri de umarız bu açıklamadan öğrenir” diyerek şu açıklamayı paylaştı:

'34 DOSYA ÜZERİNDEKİ İNCELEMELER MEVZUAT ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLDÜ'

Sn. Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'deki bir konuşmasında; önce 30'a yakın, sonra 25'e yakın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik yürütülen soruşturma dosyası olduğunu söylüyor.

Ancak Sayın Bakanımız tarafından Meclis'teki bütçe konuşmasında 34 dosya olduğunun açıklaması üzerine kendisini bugün düzeltiyor ve bazı iddialar ileri sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yürütülen soruşturmalar ile ilgili olarak Sayın Bakanımız tarafından bütçe konuşmasında gerekli açıklamalar yapılmış olmasına rağmen, Sn. Kılıçdaroğlu'nun bugünkü açıklamaları üzerine bir kez daha aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Söz konusu dosyaları araştırmak üzere Bakanlığımızca 3 Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir. Müfettişler tarafından toplam 34 dosya, 32 bilirkişi de görevlendirilmek suretiyle ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Yapılan inceleme sonucunda;

3 adedi ihale,
16 adedi gayrimenkul alımı,
1 adedi STK'lara yardım,
1 adedi Kentsel Dönüşüm Projesi olmak üzere toplam 21 dosyada hukuka aykırılığa rastlanmadıği için Araştırma Raporları düzenlenerek ilgili mercilere gönderilmiştir. Şirketlere ait 7 dosya ise Ticaret Bakanlığı Müfettişleri ile müştereken incelenmektedir.

Mülkiye Müfettişlerince 6 dosya hakkında ise ön inceleme talebinde bulunulmuş olup Bakanlık Makamının 26/11/2021 tarihli onayı ile Müfettişlere ön inceleme izni verilmiştir.

Sonuç olarak 34 dosyanın tamamı hakkındaki incelemeler mevzuat çerçevesinde yürütülmüş veya yürütülmekte olup, Sn. Kılıçdaroğlu'nun 13 Milyar 202 Milyon lira kamu zararı iddiası ise gerçeği yansıtmamaktadır.

Müfettişler görevini tamamladığında konuyla ilgili olarak kamuoyuna detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." (HABER MERKEZİ)