Ankara'da lise öğrencisi Gamze Açar'ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada 3'ü tutuklu 5 kişi hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 63'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde 7 Kasım 2020’de iş görüşmesi için gittiği termal otelde 5’inci kattan düşerek şüpehli biçimde yaşamını yitiren lise öğrencisi Gamze Açar soruşturması tamamlandı. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Gamze'nin otelde görüşmeye gittiği, kendilerini devre mülk şirketi çalışanları olarak tanıtan Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral, Hüseyin Emre Gürgen ve Emre Eker gözaltına alındı. Şüphelilerden Rıza Doğan, Mehmet Doğan ile Mustafa Emre Demiral, “cinsel saldırı” ve “kasten öldürme” suçlarından tutuklandı. Hüseyin Emre Gürgen ve Emre Eker ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılık 5 fail hakkında iddianame düzenledi. İddianamede fail Rıza Doğan'ın benzer bir şekilde İzmir'de de suça karıştığı belirtildi. Rıza Doğan'ın, İzmir’deki soruşturma dosyasına konu olaydaki gibi kendini patron olarak tanıtıp, hileli hareketlerle güven oluşturduğu ve gece vakti Gamze Açar'ın başka bir yere gidemeyeceğini öngörerek saat 01.30 civarında diğer failler Mustafa Emre Demirel, Emre Eker, Mehmet Doğan ve Hüseyin Emre Gürgen'in de bulunduğu otelde 506 numaralı odasına götürdüğü belirtildi. Rıza Doğan ve diğer faillerin fikir ve eylem birliği içerisinde Açar’a cebir kullanarak cinsel istismarda bulundukları ve işledikleri suçların ortaya çıkmasını engellemek için Açar’a yardım istemek için çıktığı balkondan aşağıya atarak katlettikleri belirtildi. 

CİNSEL İSTİSMAR TESPİT EDİLDİ

İddianamede, Adli Tıp Kurumu raporlarına da yer verildi. Rapora göre Açar’ın  kıyafetlerinde ve tırnaklarında faillerle uyumlu DNA profilleri bulundu ve cinsel istismara maruz bırakıldığı tespit edildi. İddianamede ayrıca faillerin iddialarının aksine Kimya İhtisas Dairesi Başkanlığı Toksikoloji Şubesinin raporunda Açar’ın kanında veya saçında uyuşturucu madde bulunmadığının tespit edildiği bildirildi.

İddianame ayrıca sanık Açar’ın çantasından çıkan uyuşturucunun ise katledilmesinden sonra failler tarafından konulduğunun değerlendirildiği aktarıldı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

İddianamede, "Şüpheliler Rıza Doğan, Mustafa Emre Doğan, Mehmet Doğan,  Emre Eker ve Hüseyin Emre Gürgen'in fikir ve eylem birliği içerisinde maktulü zorla otel odasında tutarak birçok kez cinsel saldırıda bulunmak suretiyle 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'zincirleme olarak cinsel istismar' suçlarını işledikleri, maktulün sabah saatlerinde yardım çığlıkları atarak balkona kaçması üzerine işledikleri suçların ortaya çıkmasını engellemek için maktulü öldürmek hususunda ortak suç işleme kararıyla maktulü bulundukları odanın balkonundan aşağı atmak suretiyle ölümüne sebep oldukları ve bu şekilde üzerlerine atılı 'kasten öldürme' suçunu işledikleri anlaşılmıştır" denildi. 

İddianame, Ankara Batı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, 5 kişi hakkında, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kasten öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 63'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.