Cinsel istismar sanığı Metin Şenay hakim karşısına çıktı: Dava dosyasına gizlilik kararı getirildi

Bağcılar’da dört çocuğa cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan su satıcısı Metin Şenay ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme dava dosyası üzerinde gizlilik kararı verilmesine hükmetti. Dava 4 Haziran'a ertelendi.

Müzeyyen YÜCE


İSTANBUL - İstanbul Bağcılar’da 2019 ve 2023 yılları arasında süngerle kaplayarak ses izolasyonu sağladığı dükkânındaki bir odada dört çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan 60 yaşındaki sucu Metin Şenay, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame kapsamında hakkında 331 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilen Şenay’ın yargılandığı davanın ilk duruşması 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

İzleyicilerin kabul edilmediği duruşmaya sanık Metin Şenay tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları ile mağdur çocuklardan bir kişinin ailesinin katıldığı duruşma 4 saat sürdü. Mahkeme dava dosyası üzerinde gizlilik kararı verilmesine hükmetti. Dava kapsamında savcı, ilk duruşmada mütalaasını açıkladı.

MAHKEME 4 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Sanık müdafi mütalaaya karşı sözlü savunma yapmak için süre talep ederken, mağdur avukatları sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını istedi. Bunun üzerine mahkeme eksikliklerin tamamlanması ve sanık Şenay’ın savunmasına hazırlanması için davayı 4 Haziran’a erteledi.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA: HERKESİ KARAR DURUŞMASINA BEKLİYORUZ

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan UCİM (Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği) Türkiye Koordinatörü Ayça Sığırcı, duruşma savcısının mütalaasını açıkladığını ifade ederek,

“Dosyadaki gizlilik nedeniyle içeriğiyle ilgili bilgi veremeyeceğiz ama güzel bir mütalaaydı. 4 Haziran’da da karar duruşması yapılacak. Herkesin bizimle olmasını istiyoruz” dedi.

Sanık Metin Şenay’ın duruşmada suçlamaları genel olarak kabul ettiğini belirten Sığırcı, “Bazı reddettiği hususlar da var” diye de ekledi.

‘ÇOCUK İSTİSMARINI AKLATMAYACAĞIZ’

Çok sayıda kadın örgütü ve çocuk derneğinin ilgi gösterdiği dava öncesi açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “Çocuk istismarını aklatmayacağız. Hesap soracağız” pankartı ardında açıklama yaptı. Platform Sözcüsü Fidan Ataselim yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir kişi onlarca çocuğu yıllarca istismar ediyor. 2012 yılında aslında cinsel istismar suçundan ceza alıyor. Ancak Yargıtay hiçbir delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı veriyor. Bu süreç içinde kaç çocuk daha istismara uğradı? Açığa çıkarmayacak mısınız? Çocuk Koruma Kanunu uygulanabilirse çocuk istismarı önlenebilir. “Çocuk susar siz susmayın” diyorlar. Biz tam tersini söylüyoruz. Çocuk, istismarı bir şekilde anlatır. Yeter ki siz gözlerinizi açık tutun. Birçok çocuk istismarı yeteriz delil yüzünden üstü kapanıyor. Yetersiz olan delil değil, yetersiz olan adalettir. Yıllardır bir sucunun istismar odasını bulup gerekeni yapmayanlar 1 Mayıs’a katılan arkadaşlarımızı tutukladılar. Gerekeni yapacaksanız çocuk istismarını önleyin. Bir şeyin gereği yapılacaksa bu ülkedeki çocukların aydınlık geleceği için gereken yapılsın.”

VEKİL VE YETKİ BELGELİ AVUKATLAR SALONA ALINMIYOR

Bakırköy Adliyesi’nde yapılan duruşmada çok sayıda avukat salona alınmadı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Tuğba Özel, davada velayeti ve yetki belgesi bulunan avukatların duruşmaya alınmadığını söyledi. Mahkeme Başkanını’nın “Ben böyle uygun gördüm” diyerek salona alınmadıklarını ifade eden Özel, bu karar hakkında tutanak tuttuklarını ifade etti. Avukatların yanısıra çok sayıda gazeteci de salona alınmadı.

UCİM Başkanı Saadet Özkan avukatların duruşmaya girememesine tepki gösterdi.

whatsapp-gorsel-2024-05-07-saat-13-38-54-ca5ad990.jpg

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, suç tarihi 2023 yılı öncesi olarak ifade edilirken, 4 mağdur ile 5 müşteki yer aldı. İddianamede, sanık Metin Şenay’ın Bağcılar’da bir su dükkanının bulunduğu ve yıllardır aynı mahallede su dağıtımı yaptığı belirtildi. 24 Mayıs 2023 günü mağdurlardan M.Y.’nin okuldan çıktığı ve evine dönmemesi üzerine ailesi tarafından durumun polis ekiplerine ihbar edilerek başvuruda bulunulduğu iddianamede kaydedildi.

İddianamede gizli odada duvara yapıştırılmış şekilde “Söz dinlemesi kesinlikle yapılacak, kesinlikle bağırma konuşurken fısıltı ile konuş, sağa sola zarar verme, dükkana biri gelirse kesinlikle konuşma, ben ne dersem yap, sözümü dinlemezsen çok acı veririm ve çok döverim gerekirse öldürürüm bence en iyisi sözümü dinle ve dediklerimi yap ben sana en iyi şekilde bakayım” şeklinde yazıların olduğu aktarıldı.

whatsapp-gorsel-2024-05-07-saat-13-41-58-ed71b1d1.jpg

İSTİSMARDA BULUNDUĞU ÇOCUKLARIN FOTOĞRAFLARINI SAKLAMIŞ

Öte yandan sanığın iş yerinde ele geçirilen dijital materyallere ilişkin bilirkişi incelemesi sonucu bir rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda çocuk pornografisi olduğu değerlendirilen internet aramaları, videoları ve fotoğrafları tespit edildi. Raporda sanığın istismarda bulunduğu değerlendirilen ve yine dijital olarak saklanan müstehcen çocuk fotoğraflarının tespit edildiği de belirtildi. Bazı fotoğraflarda sanık Şenay’ın net olarak görüldüğü de söz konusu raporda açıklandı. İddianamede fotoğraflardan tespit edilen, istismara maruz kaldığı değerlendirilen çocukların iş yerinde vakit geçirdikleri sırada isimlerini yazdıkları belirtildi.

331 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından Metin Şenay hakkında hazırlanan iddianame kapsamında 4 mağdura karşı ‘zincirleme olarak cebir, tehdit veya hile kullanarak çocuğu cinsel amaçla hürriyetinden yoksun kılma’, ‘zincirleme olarak 12 yaşını tamamlamamış çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak’ ve ‘cebir, tehdit veya hile kullanarak silahla ve cinsel amaçla çocuğu hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından her mağdur için ayrı ayrı olmak üzere toplamda 128 yıl 9 aydan 331 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar