İsrail bir Filistinliye evini kendi elleriyle yıktırdıArtı Gerçek

İsrail güçlerinin sadece geçen yıl Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait 521 evi 'ruhsatsız' olduğu veya 'C bölgesinde inşa edildiği' gerekçesiyle yıktığını belirtiyor.


İsrail makamlarının, işgal altındaki Kudüs'ün güneyinde bulunan Cebel el-Mükebbir köyünde bir Filistinliye evini kendisine yıktırdığı belirtildi.

TRT Haber’de yer alan habere göre Kudüs Belediyesinin, Filistin vatandaşı Ala Burkan'a evini kendi elleriyle yıktırdığı ifade edildi. Yıkım kararının, evin ruhsatsız olduğu iddiasıyla alındığı ifade edildi.

HER YIL ONLARCA FİLİSTİNLİ EVSİZ BIRAKILIYOR

İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

Yerel kaynaklar, İsrail güçlerinin sadece geçen yıl Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait 521 evi "ruhsatsız" olduğu veya "C bölgesi"nde inşa edildiği gerekçesiyle yıktığını belirtiyor.

BAĞLANTILI HABERLER