ARTI GERÇEK-Coronavirus (Covid-19) salgınına ilişkin sağlık, sivil toplum, emek ve meslek örgütleri ‘tam kapanma’ çağrıları yaparken, AKP hükümeti günü kurtaracak geçici tedbirlerle pandemi sürecini geçiştirmeye devam ediyor.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan İstiklal Caddesi’ne de bu kapsamda bir kısıtlama tedbiri getirildi. Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İlçe Hıfzısıhha Kurulu’nun kararını duyurdu. Buna göre İstiklal Caddesi’ne 7 bin kişi limiti getirilecek, soldan yürümek yasaklanarak, yaya trafiğinin sağdan akması uygulanacak.

30 Aralık'ta açıklanan yeni sagın tedbirleri içinde bulunan kalabalık cadde ve meydanlara sınırlı sayıda kişi alma önlemi, İstiklal Caddesi’nde de uygulanacak. Caddede yarından itibaren en fazla 7 bin kişi bulunabilecek.

KARARI KAYMAKAM DUYURDU

Beyoğlu Kaymakamı Demirelli’nin Twitter hesabından İstiklal Caddesi'ndeki tedbirlere ilişkin açıklaması şöyle:

“Değerli İstanbullular yarından itibaren Koronavirüs tedbirleri kapsamında, insan yoğunluğundan kaynaklı bulaş riskini azaltmak için İstiklal Caddesi’ne girişleri İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile sınırlandırdık.

Caddedenin Taksim Meydanı girişinden Tünel Meydanına kadar olan kısmında aynı anda 7000 kişi bulunabilecek ve yoğunluğun artması durumunda girişleri geçici olarak durduracağız.”

‘HERKESİN SAĞDAN YÜRÜMESİNE KARAR VERİLDİ’

“Aynı zamanda yüz yüze gelecek şekilde yürümenin bulaş riskini daha da artırması nedeniyle tramvay yolu orta nokta kabul edilerek herkesin sağdan yürümesine karar verdik. Kısıtlama yarın saat: 10.00 ‘dan itibaren yürürlüğe girecek.

Caddenin kalabalık olması ve bulaş riskini azaltmak için bu kararı almak durumunda kaldık. Caddedeki tüm esnaf ve işyeri sahiplerimizden, vatandaşlarımızdan ve gezmeye gelen tüm yabancı misafirlerimizden bizi anlayışla karşılamalarını ve bu kısıtlamalara uymalarını bekliyoruz.

#MaskeMesafeTemizlik”

Kaymakam Demirelli’nin paylaştığı Beyoğlu İlçe Hıfzısıhha Kurulu’nun kararı da şöyle: