İtalya’da 5 hafta önce görülen yeni tip koronavürüs (Covid-19) salgınına ilişkin günlük veriler, başkentteki Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli tarafından açıklandı. Buna göre ülkede Covid-19'dan ölenlerin sayısı son 24 saatte 889 kişi artarak 10 bin 23'e çıktı. Bu ölü sayısı, önceki gün kaydedilen ve dünya genelinde de en yüksek sayı olan 969'un ardından kayıtlara geçen en yüksek 2'nci ölü sayısı oldu.

Sivil Savunma Genel Müdürü Borrelli, ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 70 bin 65'e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Covid-19 bulaşanların toplamının ise 92 bin 472'ye çıktığını duyurdu.


SAĞLIKÇILAR 12 BİN 384 KİŞİYİ KURTARDI

Angelo Borrelli, dün 10 bin 950 olarak açıklanan iyileşenlerin sayısının bugün 1434 artışla 12 bin 384'e ulaştığını kaydetti.

Angelo Borrelli, "Şu ana kadar alınmış önlemler olmasa, bugün hastanelerde çok daha büyük güçlükler yaşıyor olurduk" ifadeleriyle ülke genelinde uygulanan karantina tedbirlerinin önemine değindi.

EN ÇOK ÖLÜM LOMBARDİYA’DA

Açıklanan ölü sayısında Lombardiya, 542'yle en yüksek ölümün kaydedildiği bölge oldu.

Ülkede, Covid-19 kaynaklı en çok ölümün ve vakaların görüldüğü Lombardiya'da bölge yönetiminin sağlık işlerinden sorumlu üyesi Giulio Gallera da bölgelerindeki ölü ve vaka sayısındaki artışı "çılgın bir tsunami" olarak nitelerken, bunun herkesi ilgilendiren bir sorun olduğunu kaydetti.

KARANTİNANIN UZATILMASI GÜNDEMDE

AA’nın İtalyan basınından aktardığı habere göre, ülkedeki sıkı karantina tedbirlerinin süresi uzatılacak. 10 Mart'tan beri okulların kapalı olduğu, ülke içi serbest dolaşımın yasaklanıp, tüm ticari faaliyetlerin durdurularak sıkı karantina tedbirlerinin uygulandığı ülkede, 3 Nisan olarak belirlenen karantina bitiş tarihinin uzatılmasının hükümetin gündeminde olduğu belirtildi.

Bu arada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ortak talimatıyla İtalya'ya kara, hava ve deniz yoluyla giriş yapacaklara da bazı kısıtlamalar getirildi. Buna göre, kişilere seyahatlerini gerekçelendiren izin belgesi ve maske taşıma zorunluluğu getirilirken, gümrük kapılarında da giriş yapacakların ateşinin ölçüleceği kaydedildi.

Öte yandan, La Repubblica gazetesinin İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, özellikle güney bölgelerde toplu protesto veya münferit birtakım sosyal olayların yaşanmasından çekinilmesi nedeniyle bazı süpermarketlerin önünde güvenlik önlemleri arttırıldı.


Foto: New York Times