İtalya'nın Lombardiya bölgesinde koronavirüs karantinasıArtı Gerçek

Virüs kaynaklı salgının önüne geçmek amacıyla yetkililer okulların, restoranların ve iş yerlerinin kapatılması talimatını verdi.


İtalya'nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde, altı kişiye daha yeni tip koronavirüs Covid-19'un bulaştı. Böylece ülkedeki vaka sayısı 17'ye yükseldi. Lombardiya bölgesinde 10 yerleşim merkezinde okullar, kafeler, kamu binalarının kapatılması talimatı verildi.

Euronews'in haberine göre, Lombardiya'da son tespit edilen virüsün Çin'den gelen bir kişiden bulaştığı anlaşıldı. Çin’den gelen bir tanıdığını şubat ayı başında misafir etmesinin ardından rahatsızlanan ve nefes darlığı şikayetiyle dün hastaneye başvuran kişiye yapılan testlerin pozitif çıktığı belirtildi. Bu kişinin virüsü hamile eşine ve futbol oynadığı bir arkadaşına da bulaştırdığı tespit edildi.

Bölgedeki bir kafeyi sık ziyaret eden üç kişide daha virüs olduğunun anlaşılması üzerine önlemler arttırıldı ve bölgede yaşayanlara dışarı çıkmama ve bir süre evlerinde kalma uyarısı yapıldı. Lombardiya'daki Cdogna Hastanesi'nde daha önce de sekiz kişi koronavirüs dolayısıyla tedavi görüyordu.

Son vakaların ardından İtalya Sağlık Bakanı Roberto Sperenza, yeni bir talimatla Covid-19 testleri pozitif çıkanlarla temas etmiş kişilerin de 14 gün süreyle karantinaya alınacağını bildirdi. Halen aralarında tıbbi personel de bulunan yaklaşık 150 kişiye test uygulandığı ve sonuçlar alınana kadar tecrit edildikleri bildirildi.

Vakalar açısından yeni bir aşamaya geçildiğini belirten İtalyan yetkililer, "Bu son vakalarla virüsün dışarıdan gelmesinin dışında yerel dolaşımla yayıldığı vakalara geçtik" ifadesini kullandı. Bunun üzerine kütüphanelerin, spor salonlarının, kamu binalarının ve çöp depolarının da tedbir nedeniyle kapatılması gündemde. (Kaynak: Euronews)