YAŞAM- İnsanların elinden düşmeyen stres çarkları en fazla birkaç dakika boyunca dönebiliyor. Ancak Sputnik Türkçe'deki habere göre, hassas mekanik aletler yapan bir şirket olan NSK'nın alt kuruluşu olan 'NSK Micro Precision' en uzun dönen stres çarkını geliştirdi. 'Stres çarklarının Rolls Royce'u' olarak anılan bu stres çarkı 12 dakikadan uzun süre dönebiliyor.

Geliştirdikleri stres çarkı için şirketin başkanı Toşikazu Işii, "Bizimkinin en uzun dönen olduğundan eminiz" diyor. Şirketin ürettiği rulmanlar uzaya gönderilen uydularda ve bilgisayar disklerinde kullanılıyor. Işii tüm sırrın stres çarkının dizaynında olduğunu söylüyor.  Merkezkaç kuvvetini arttırmak için stres çarkının dışı ağır pirinç kaplama, ortasındaki rulman ise oldukça hafif aliminyumdan yapılmış.

Tasarımın sofistike olması ürünün fiyatını direk etkiliyor. Dünyanın en uzun süre dönen stres çarkı'nın fiyatının 17.280 yen yani 157 dolar olduğu belirtildi. Stres çarkları bazı ülkelerdeki okullarda dikkat dağınıklığına neden olduğu için yasaklanmış durumda.