Meğer o sorunun çaresi elma sirkesindeymiş. Üstelik 1 tatlı kaşığı tüketmek bile yetiyor

Meğer o sorunun çaresi elma sirkesindeymiş. Üstelik 1 tatlı kaşığı tüketmek bile yetiyor
Elma sirkesinin şaşırtıcı faydası! Üstelik sadece 1 tatlı kaşığı tüketmek bile yeterli oluyormuş

Elma sirkesinin sağlık üzerindeki etkileri uzun yıllardır bilinmektedir. Gerek tıbbi, gerekse evsel kullanım alanlarında oldukça faydalı olan elma sirkesi, sadece 1 tatlı kaşığı tüketildiğinde bile vücuda sayısız fayda sağlamaktadır.

Elma sirkesi, salatalarda ve çorbalarda sıkça kullanıldığı gibi temizlik alanında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak belki de pek çoğumuzun bilmediği bir gerçek var; elma sirkesinin sağlık üzerindeki şaşırtıcı etkileri.

CNN Türk'te aktarılanlara göre; Düzenli olarak tüketilen elma sirkesinin insanlarda yapılan araştırmalarda hem karaciğerde hem de iskelet kasında yağ birikimini engelleyerek toplam ve LDL kolesterol ile kan yağı olan trigliseridi düşürdüğü klinik olarak gösterilmiştir. Günde iki kere 30 ml tüketilen elma sirkesinin sekiz hafta kullanılması, kandaki toplam ve LDL kolestesterol üretimini engelleyerek kardiyovasküler hastalıkları önleyici etki sağlayabildiği açıklanmıştır. Elma sirkesi damarlarda plak oluşumunu önleyici antiplatelet agregasyonu aktivitesini başlattığı bildirilmiştir.

BOĞAZ AĞRISINI ORTADAN KALDIRAN EN ETKİLİ BESİN

Posta'da aktarılanlara göre; Elma sirkesi boğaz ağrısını ortadan kaldıran en etkili besin. Ilık suya, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ilave ediyoruz ve karışımı içiyoruz. Öksürüğe ve boğaz ağrısına ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

maxresdefault-004.jpg

HIÇKIRIK SORUNUNU DA ORTADAN KALDIRIYOR

Elma sirkesi aynı zamanda geçmeyen hıçkırık sorununu da ortadan kaldırıyor. 1 tatlı kaşığı elma sirkesiyle hıçkırık sorunundan kurtulmak mümkün oluyor. Hıçkırık başlayınca durdurulması zor olan bir illet oluyor çoğu zaman. İşte tam o anda su ve elma sirkesini karıştırıp içersek, hıçkırıktan kurtuluyoruz.

Cumhuriyet'in derlemesine göre; Elma sirkesinin faydaları da sıralandı. Araştırmalar sonucunda elma sirkesinin faydaları şu şekilde;

  • Sindirim sistemine iyi geliyor.
  • Boğaz ağrısını ortadan kaldırıyor
  • Mideyi rahatlatıyor
  • Ağız kokusunu önlüyor
  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
  • Bağırsakları temizliyor
  • Vücuttan ödem atıyor
  • Grip ve soğuk algınlığından koruyor
  • Cilde iyi geliyor

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar