Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl Örgütü, Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasına ilişkin parti binalarında açıklama yaptı. “İrademe dokunma” pankartının açıldığı eylemde konuşan İzmit İlçe Eşbaşkanı Asiye Ebru Öcal, verilen kararın siyasi olduğunu belirterek Gergerlioğlu’nun, cezaevlerinde çıplak aramayı, işkence ve kötü muameleyi, yaşanan ihlalleri dile getirdiği için iktidar tarafından susturulmaya çalışıldığını söyledi.

AYM’YE AYKIRI BİR KARAR

Gergerlioğlu’nun siyasi parti ayrımı gözetmeksizin insan haklarını savunduğunu, bu bağlamda tüm ezilenlerin, haksızlığa ve hukuksuzluğa uğrayanların yanında olduğunu ifade eden Öcal, “Sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yapmış olan ve çözüm sürecine doğrudan katkısı bulunan Gergerlioğlu'nun, alenileşmiş, bir haberin içeriğini paylaşmasının propaganda suçu olarak değerlendirilmesi gerek mahkumiyet kararını onayan Yargıtay’ın gerekse de Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Haklar Mahkemesi'nin içtihatlarına aykırıdır. Üstelik halen yayıncılık faaliyetine devam eden haber sitesinde yayınlanan ilgili haber hakkında herhangi bir soruşturma veya erişim yasağı kararı olduğuna dair karar dosyasında bir belge ve bilgi de bulunmamaktadır. Gergerlioğlu, sadece bir haber linkini paylaştığı için cezalandırılmaktadır” diye belirtti. 
 
'ADALET MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'
 
Gergerlioğlu’nun seçim bölgesi Kocaeli’den milletvekili seçildiğinden bu yana, 24 kanun teklifi ve 15 araştırma önergesi verdiğini, 125 meclis konuşması yaptığını, 140’ı Kocaeli sorunları ile ilgili olmak üzere toplamda 2 bin 903 soru önergesi verdiğini hatırlatan Öcal, “AKP-MHP iktidarı, ayrım yapmadan her kesimden insanın haklarını sonuna kadar savunan milletvekilimizi, ona oy veren Kocaeli halkını, onun savunduğu tüm ezilenleri ve haksızlığa uğrayanları cezalandırmak istemektedir. İktidar, yaptığı insan hakları ihlallerinin duyurulmasını istememektedir. Bizler biliyoruz ki, bu kararda zerre kadar hukuk ve vicdan yoktur. Bu karar siyasi bir karardır. İktidar cezaevlerinde çıplak aramayı, işkence ve kötü muameleyi, insan kaçırmaları, hasta tutuklular, hamile ve küçük çocuklu tutuklu kadınları ve yaşanan ağır zulmü dile getiren Gergerlioğlu'nu susturmayı amaçlamaktadır. İktidar ne yaparsa yapsın, halkımızın iradesinin sonuna kadar arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. İnsan haklarına ve demokrasiye düşman olan bu iktidara rağmen, barış ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Gergerlioğlu yalnız değildir” ifadelerini kullandı. (MA)