CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'sözde Cumhurbaşkanın' ifadeleri nedeniyle özür dilemesi gerektiğini savunan AKP'lilere yanıt veren CHP Sözcüsü Faik Özrak, Cumhurbaşkanı yeminini hatırlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Sözcü gazetesi için kullandığı ifadeleri hatırlatarak, "Yine 2020 yılında bir ülkenin sözde cumhurbaşkanı, bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip 'ben o gazeteyi okumuyorum, siz de satın almayıp, okumayın' diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki vesayeti ve baskıyı düşünün" demişti. 

AKP'LİLER 'ÖZÜR DİLE' DEDİ

Kılıçdaroğlu'nun bu ifadelerine tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımızdan ve milletimizden derhal özür dilemelidir" çağrısında bulunmuştu. AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Kılıçdaroğlu'nun 'meşru makama' saldırdığını savunmuştu. 

    

ÖZTRAK'TAN YEMİN HATIRLATMASI

AKP'lilerin özür dile çağrısına yanıt veren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı yeminindeki 'tarafsızlık' ilkesini hatırlattı.

"Cumhurbaşkanı, Anayasamızın 103. Maddesine göre 'Üzerime aldığım görevi TARAFSIZLIKLA yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma (…) NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE and içerim'  diye yemin eden ve bu yemine uygun hareket eden kişidir" diye yazan Öztrak, bu paylaşımına Ömer Çelik'i de etiketledi.