Konya'da Şehir Hastanesi'nde bir kişi, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya'yı tabancayla başına ateş ederek yaraladı. Saldırgan, ardından aynı tabancayla kafasına ateş edip intihar girişiminde bulundu. Doktor ve saldırgan yaşamını yitirdi. Türk Tabipler Birliği (TTB), olaya ilişkin sosyal medyadan tepki göstererek, "Sağlıkta şiddet son bulsun" talebiyle basın toplantısı yapacağını duyurdu.

Alınan bilgiye göre, Konya Şehir Hastanesi'nde bir poliklinikte tedavi gören hasta M.A. ile doktor Ekrem Karakaya arasında henüz bilinmeyen nedenle tartışma çıktı.

Doktoru silahla vuran M.A, aynı silahla intihar girişiminde bulundu. Durumu ağır olan Karakaya ile M.A. ameliyata alındı.

Ağır yaralanan doktor ve saldırgan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Saldırganın Yunak İlçe Devlet Hastanesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalıştığı öğrenildi.

VALİ: DOKTOR VE SALDIRGAN KURTARILAMADI

Konya Valisi Vahdettin Özkan ile İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, hastaneye giderek, yetkililerden bilgi aldı.

Vali Özkan, konuyu takip ettiklerini belirterek, "Saldırıya uğrayan doktor ve saldırgan yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı" dedi.

TTB: HESAP SORACAĞIZ

TTB, yaptığı açıklamada doktor Karakaya'nın görevi başında katledilmesine tepki göstererek, "Konya Şehir Hastanesi'nde görev yapan meslektaşımız Dr. Ekrem Karakaya'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Tüm uyarılarımıza rağmen şiddet ortamına dur diyecek, şiddeti engelleyecek önlemleri almayan sorumluları da affetmeyeceğiz! Dr. #EkremKarakaya Görevi Başında Katledildi! Öfkeliyiz! Sorumlulardan Hesap Soracağız!" dedi.

SAĞLIKÇILAR İŞ BIRAKIYOR. 

Türk Tabipler Birliği saat 17.30'da sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların son bulması için 7 ve 8 Temmuz'da iş bırakma eylemi yapılacağı açıklandı. Açıklamada, son cinayetinin takipçisi olunacağı vurgulandı.   

KOCA: ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya üzerinden bir açıklma yaptı, "Adli makamlar dehşet saçan canilik konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Milletimizin başı sağ olsun." dedi.

HASTANE ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI 

Saldırının ardından Konya Şehir Hastanesi çalışanları protesto için hastane bahçesinde toplandı. Çalışanlar "Doktora uzanan eller kırılsın" sloganı atarak iş bırakma eylemi yaptı. Poliklinik muayeneleri durduruldu