Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Covid-19 nedeniyle hastaneye veya yoğun bakım servislerine yatırılan hastalar için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödediği ‘pandemi bakım ve yoğun bakım hizmeti’ ücreti ödemeleri yürürlükten kaldırıldı. Kararı değerlendiren İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç ve İzmir Tabip Odası (İTO) Üyesi Dr. Ergün Demir, “Tıpkı salgının başlangıcında olduğu gibi hastaların özel hastanelerin insafına terk edilerek mağdur edilmesi anlamına geliyor” vurgusu yaptı.

‘SUT DEĞİŞİKLİĞİ İLE ZİHİNLERDE PANDEMİNİN BİTTİĞİ İZLENİMİ YERLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan değişiklik salgının bittiğinin ilanı niteliğindeyken vaka ve ölüm sayıları resmi verilere göre azalsa da hastane yatışları devam ediyor. BirGün’de yer alan habere göre Dr. Güray Kılıç ve Dr. Ergün Demir, “Pandemi sona ermedi” dedi ve ekledi: “SGK’nin hastanelere pandemi bakım ücretini bundan sonra ödememesi, tıpkı salgının başlangıcında olduğu gibi hastaların özel hastanelerin insafına terk edilerek mağdur edilmesi anlamına geliyor. Yapılan SUT değişikliği ile zihinlerde pandeminin bittiği izlenimi yerleştirilmeye çalışılıyor.”

‘SALGIN BİTMEDİ, DEVAM EDİYOR’

Aşı oranlarının düşük olduğunu hatırlatan Dr. Demir ve Dr. Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemi döneminde siyasal iktidarın uyguladığı politikalar, salgınla bilimsel mücadeleyi geri plana iterken, ekonomik ve siyasi kaygıları öne çıkardı. Sağlık Bakanlığı’na ve Bilim Kurulu’na salgının bitmediğini ve devam ettiğini tekrar hatırlatıyoruz. Tam aşı oranlarımızın düşük olduğu ve olası bir varyant değişikliği ihtimalinin gündemde olduğu herkesin malumu. Bu nedenle de aşı konusunun daha fazla önemsenmesi gerekiyor. Geldiğimiz aşamada iktidar salgını yönetemedi, uyguladığı politikalarla önlenebilir ölümlere neden oldu. Pandeminin bu evresinde bakanlığı ve SGK’yi halk sağlığını gözetmeye, bilimsel ve gerçekçi sorumlulukla hareket etmeye davet ediyoruz.”