Koronavirüs: Wuhan'da metro kısmen devreye girdiArtı Gerçek

Wuhan’daki karantinanın 8 Nisan'da kaldırılması planlanıyor.


Tüm dünyada etkisini sürdüren yeni tip koronavirüsün (Covid-19) başladığı Çin’in Wuhan kentinde metro kısmen faaliyete geçti.

Kent yönetiminden yapılan açıklamayla Wuhan'daki metro sisteminin bazı hatlarının faaliyete geçirildiği duyuruldu.

Sputnik'teki habere göre, açıklamada, "28 Mart tarihinde saat 06.30’da 1, 2, 3, 4, 6 ve 7 no.lu hatlar yeniden çalışmaya başlıyor. Hafta içi tren seferleri 06.00’da 23.00’e kadar, hafta sonları ise 06.30’dan 23.00’e kadar gerçekleştirilecek" ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre aynı zamanda metroyu kullanacak olan tüm yolcular koruyucu maske takmaya devam edecek, giriş, çıkış ve diğer hatlara transferler sırasında ise kişisel ‘sağlık kodlarını’ taratmak durumunda olacak.

DİĞER HATLARIN DURUMU BELİRSİZ

228 metro istasyonunun ve 9 hattın bulunduğu Wuhan'da diğer hatların tam olarak ne zaman faaliyete geçirileceği ise henüz belli değil.

Wuhan’da 23 Mart'tan bu yana tüm sistemlerin kontrol edilmesi ve uzun aradan sonra meydana gelebilecek aksaklıkları gidermek için tüm hatlarda boş trenler çalıştırıldı.

Tüm hazırlık çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlandığı ve metrodaki tüm sistemlerin olağan bir şekilde çalıştığı belirtiliyor.

KARANTİNA 8 NİSAN'DA KALKACAK

Çin’in Wuhan kenti 23 Ocak’tan bu yana Covid-19 salgını nedeni ile dış dünyadan izole edilmiş durumda. O zamandan bu yana salgının önlenmesi amacıyla metro ve feribotlar dahil tüm ulaşım durduruldu, dışarıdan otobüs ve gemilerin girmesine hala izin verilmiyor, havalimanı ve tren garları da kapalı. Giriş ve çıkışların özel izne tabi olan kentin içindeki trafik te hala kısıtlanmış olarak akmaya devam ediyor.

Wuhan’daki karantinanın 8 Nisan'da kaldırılması planlanıyor. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER