Türkiye’de iflaslar seriye bağlandı. Hükümetin 220 milyar lirası geçen yıl olmak üzere Kredi Garanti Fonu’yla toplam 250 milyar lira kaynak aktarması da küçük ve orta boy işletmeleri (KOBİ) kurtaramadı. 2014’ten bu yana işlerini döndüremeyen neredeyse yarım milyon esnaf iflas bayrağını çekti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre bu yılın ilk altı ayında 52 bin 987 esnaf iflasederken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.3’lük artış yaşandı. 2017’nin tamamında 96 bin 942 esnaf iflas ederken, Türkiye genelinde esnaf ve sanatkârlara ait 1 milyon 862 bin 991 işletme bulunuyor.

KOBİ'LER BORÇ BATAĞINDA

Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, mayıs ayı itibarıyla son iki yılda KOBİ’lerin kullandığı kredi miktarının yüzde 38 artışla 399 milyar liradan 551 milyar liraya, takibe giren kredi miktarının ise yüzde 46.7 artışla 18.2 milyar liradan 26.8 milyar liraya çıktığı kaydedildi. 

Takipteki kredilerin miktarındaki son bir yıllık artış oranı ise 23.8 milyar liradan 26.7 milyar liraya fırladı. Kredileri takipte olan işletmeler içerisindeki en yüksek payı, yüzde 30.3 artışla orta büyüklükteki işletmeler oluşturdu. Bu işletmelerin 2016 Mayıs’ında 12 bin 372 olan sayısı 2017’de 15 bin 790’a, bu yıl ise 16 bin 133’e yükseldi.

ÖDEMELERDE GÜÇLÜK ÇEKİLİYOR

BDDK, KOBİ kredilerindeki aylık gelişmeler incelendiğinde özellikle mikro işletmelerin ödemelerde güçlük çektiği ortaya çıkıyor. Takipteki KOBİ kredisinin 9 milyar 641 milyon TL’si mikro işletmelere kullandırılan krediden oluşuyor. Bu da daha küçük işletmelerin ne kadar zor günler geçirdiğini gözler önüne seriyor. KOBİ niteliğinde ve takibe düşen toplam müşteri sayısı ise bu yılın mayıs ayı itibarıyla 312 bini aştı.

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, 2018 nefes kredisi başvurularının yoğun ilgi gördüğünü ve süreci başarılı bir şekilde tamamladıklarını belirtti. Nefes kredisi 2018 projesinin düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşullarıyla KOBİ’lere can suyu olduğunu belirten Ağdemir, KOBİ’lere kullandırılmak üzere oda tarafından toplam 11 milyon 250 bin lira yeni kaynak oluşturdukları ifade etti.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, KOBİ tanımında yapılan değişikliğin ardından, 8 bin 846 büyük işletmenin daha bu kapsama alındığını ve KOBİ sayısının 3 milyon 470 bin 491’e yükseldiğini belirterek, “Böylece daha fazla firmaya, KOBİ’lere sağlanan destek, teşvik ve muafiyetten yararlanma imkânı verildi” dedi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı İstihdam İzleme Bülteni’nin Mart 2018 verilerine göre Şubat 2018 ile karşılaştırıldığında martta esnaf sayısı 26 bin azaldı. Son bir yılda esnaf sayısı en fazla (8 bin) İzmir’de arttı. TESK verilerine göre yılın ilk altı ayında, en fazla bakkal, büfe ve market açılırken, en çok işletme kapanışı ise zincir marketlerin yoğun olduğu illerde gerçekleşti. Nüfus yoğunluğuna göre en fazla esnaf ve sanatkâr sayısında Muğla birinci olurken, en az esnaf ve sanatkâr ise Şırnak’ta bulunuyor. (EKONOMİ SERVİSİ)