HABER MERKEZİ - Çorum'un Alaca ilçesine bağlı bazı köylerdeki çiftliklerde bulunan kanatlı hayvanlarda kuş gribi vakalarının görüldüğü iddia edildi. İddianın hemen ardından bazı kümes ve kanatlı hayvanların ölmeye başlaması üzerine İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından, bölgedeki tavuk çiftlikleri ile köylerde üretimi yapılan kanatlı hayvanların kuş gribi şüphesi ile toplanarak itlaf edildiği iddia edildi.

Kuş gribi vakalarının görüldüğü iddia edilen Afyonkarahisar'da ise açıklama İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinden değil, Yumurta Üreticileri Birliği (Yum-Bir) Başkanı Mustafa Ali Çelikten'den geldi.

Diğer bölgelere göre en az hastalığın Afyonkarahisar'da olduğunu iddia eden Çelikten, Türkiye genelinde ihracata haftalık 320 TIR yumurta verildiğini ve sadece 70 TIR'ın Afyonkarahisar'dan karşılandığını söyledi.

'KÖYLÜNÜN ELİNDEKİ TAVUĞU TOPLAYIP ENDÜSTRİNİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜYORLAR'

Kuş gribi iddialarına ilişki önemli bir idda da İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar dan geldi. Kuş gribi olan tavuğun kendiliğinden öleceği için virüsün insanlara bulaşmasının söz konusu olmayacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, "Hastalık yayılmasın diye sağlıklı tavukları  itlaf etmek cinayettir. Köylünün elindeki tavuğu toplayıp, endüstrinin ekmeğine yağ sürüyorlar" dedi.

'KÖYLÜLER TAVUKLARINI VERMESİN'

Köylülere 'tavuklarınızı vermeyin' çağrısı yapan Dizdar, köylüleri şöyle uyardı:

"Tam köylünün elinde tavuk oluyor, kuş gribini bahane edip tavukları topluyorlar. Köylüler tavuklarını vermesin. Kuş gribi olan tavuk zaten ölür, insana da bulaşmaz, kendiliğinden ölmeyen tavuk sağlıklıdır. Köylünün elindeki tavuğu kuş gribi olacak diye toplayıp endüstrinin ekmeğine yağ sürüyorlar.  İnsanlar için hiçbir tehlike söz konusu değil çünkü kuş gribi insanda hastalık yapmaz."