Leyla Güven ve Musa Farisoğulları tutuklandıArtı Gerçek

Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında çıkarılan yakalama kararı tutuklama kararına dönüştürüldü ve her iki isim kararın ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.


ARTI GERÇEK - Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bugün milletvekillikleri düşürülen HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkardı.

Musa Farisoğulları Ankara'daki HDP Genel Merkezi’ne giderken Diyarbakır-Urfa yolu üzerinde bulunan Pirinçlik karakolu kontrol noktasına gözaltına alındı. Farisoğulları önce sağlık kontrolü için hastaneye oradan da Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü, oradan da adliyeye sevk edildi.

Leyla Güven de Diyarbakır'daki evinden çok sayıda polis eşliğinde gözaltına alındı. Kararı duyan HDP’li vekiller Güven’in evine giderken, gözaltı esnasında alkışlarla “Biji berxwedana Leyla” sloganları attı.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, KCK ana davası kapsamında aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasından kalan 2 aylık ceza nedeniyle gözaltına alınan Güven, kontrollerin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne götürüldü.

GÜVEN’İN CEZAEVİNDE GEÇİRMESİ GEREKEN CEZASI YOK’

Gözaltı kararına ilişkin konuşan Güven’in avukatı Leyla Yalçındağ, “Leyla hanımın mevcut ceza infaz yasasına göre dahi cezaevine girmemesi gerekiyor; çünkü infazın bitimi 1 yılın altı kalmış; sadece 2 ayı kalmış durumda. Bu sebeple denetimli serbestlik hükümlerinden yararlandırılması gerektiği için yazılı ve sözlü taleplerimiz Başsavcılığı sunuldu. Şu anda Musa Farisoğulları TEM’de ve Leyla hanım için de aynı kararın olduğunu başsavcılık belirtti. Bu sebeple müvekkilimiz Leyla hanımın cezaevinde geçirmesi gereken herhangi bir cezası yok; bu sebeple gözaltına alınması durumunda ağır bir hak ihlali olacaktır” dedi.

TEMİZKAN: ÇÜNKÜ KÜRT

Gözaltı kararına tepki gösteren Güven’in kızı gazeteci Sabiha Temizkan da yaptığı paylaşım ile “Güven, tutuklanmak üzere evinden gözaltına alındı. KCK ana davası kapsamında aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasından kalan 2 aylık ceza denetimli serbestlik kapsamında değerlendirilmedi. Çünkü Kürt!” ifadelerini kullandı.

Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında çıkarılan yakalama kararı tutuklama kararına dönüştürüldü ve her iki isim kararın ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla 9 yıl, Leyla Güven ise yine aynı mahkemece, aynı iddia ile yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Farisoğulları ve Güven'e yargılandıkları davada verilen cezalar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında kesinleşmiş yargı kararlarının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla millletvekillikleri düşürülmüş bunun ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmişti. (HABER MERKEZİ/MA)