Macron: IŞİD canlanırsa sorumlusu Türkiye'dirArtı Gerçek

Fransa Cumhurbaşkanı: QSD'liler PKK'li değil. NATO ağır hata yaptı.


Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlediği harekatı eleştirerek "IŞİD tekrar canlanırsa bunun sorumlusu Türkiye'dir" dedi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği Hükümet ve Devlet Başkanları liderler zirve toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği harekatla ilgili eleştirel ifadeler kullandı. 

Macron "Ortadoğu'da otonom bir askeri kapasite oluşturmalıyız. Avrupa, Ortadoğu'da 'küçük hissedar' olmaya devam edemez" ifadelerini kullandı. Macron "Suriye'de son birkaç gün içinde olanların, NATO'nun ciddi bir hatası olduğunu düşünüyorum" dedi.

'TÜRKİYE'YE SİLAH İHRACATINI DURDURDUK'

Macron, basın toplantısında, yeni Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu'nda onaylanması gerektiğini hatırlattı.

Macron, "Türkiye konusunda ortak bir karar aldık. Türkiye'ye silah ihracatlarını durdurduk. Merkel ve Johnson ile gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye karar verdik. Muhtemelen Londra'da görüşeceğiz" diye konuştu. Macron, İngiliz Parlamentosu'nun yeni Brexit anlaşmasını reddetmesi halinde yeni süre tanınmaması gerektiğini vurguladı.

'YABANCI TERÖRİST' AÇIKLAMASI

"Yabancı teröristler Irak'ta saldırı düzenlediyse orada yargılanacaklar. Eğer bunlar Avrupa'ya gelmek istiyorsa Türkiye'ye gidecekler ve Türkiye'den Fransa'ya gelecekler. Başka yollarla Fransa'ya gelemezler" ifadelerini kullanan Macron, bu durumda Türkiye'nin senelerdir yaptığı gibi kendilerine bildirmesi gerektiğini belirtti.

Macron şunları söyledi:

"Fransa, ABD ve Türkiye NATO'nun müttefikleridir ve Twitter üzerinde ABD'nin askerlerini Suriye'den geri çektiğini öğrendim. NATO'nun diğer gücü ise IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonunun ortağı olan ve IŞİD ile mücadele edenlere (YPG'lilere) saldırmaya karar verdi. PKK ve teröristlere karşı mücadeleye saygım var. Bunu Erdoğan'a her zaman söyledim. Ama IŞİD'e karşı mücadele eden QSD'liler PKK'li değil. Dolayısıyla son günlerde yaşananlar Batı ve NATO'nun ağır hatasıdır."

Bu gelişmelerin NATO'nun işleyişinin sorgulanmasına neden olduğunu dile getiren Macron, "Türkiye'nin ne yapmaya çalıştığını anlamak lazım. İç güvenliğini sağlayarak Türkiye'yi daha makul pozisyonlara getirmeliyiz. Bunu bizim takvimimize saygı göstererek de yapmalıyız" şeklinde konuştu.

Macron, Avrupa'nın daha güçlü bir savunma stratejisine sahip olması gerektiğini vurgulayarak, "Ortadoğu bölgesinde kazançlı çıkan İran, Türkiye ve Rusya oldu" dedi. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER