Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 12.19'da 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD'dan yapılan açıklamada ise depremin büyüklüğü 4,7 olarak duyuruldu. Depremin ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, "Çelikhan-Erkenek-Türkoğlu kesimi riskli" dedi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 12.19'da merkez üssü Pütürge olan 4,7 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Deprem, 6,93 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 5 olarak duyurdu.

 VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Malatya Valisi Aydın Baruş, depremin ardından ekiplerin saha çalışması başlattığını belirterek, "Şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Ekip arkadaşlarımız sahada çalışmalarına devam ediyoruz. AFAD ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz ilçe merkezi ve bağlı mahallerde taramasını sürdürüyor" diye konuştu.

GÖRÜR'DEN "RİSKLİ" AÇIKLAMASI

Malatya ve çevre illerde endişeye neden olan deprem hakkında Twitter'daki hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, "Elazığ depreminden sonra DAF Elazığ depreminde kırılan kolunun GB ucuna, yani Çelikhan-Erkenek kesimine depremlerle stres transfer ederek orayı zorluyor. Çelikhan-Erkenek-Türkoğlu kesimi riskli" ifadelerini kullandı.