ARTI GERÇEK - Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, bugünkü yazısında, son dönemde döviz kurlarında yaşanan artışa ilişkin, "Bundan zarar edenlerin feryadına sebep oldu. Ama bundan kazananlar da mevcut" dedi. Barlas, "Bir avuç spekülatörün, 84 milyonluk Türkiye'yi tuş etmesi mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Barlas, yazısında döviz kurunda son dönemde yaşanan hareketliliğe değinerek, "Döviz kurlarındaki artış, bundan zarar edenlerin feryadına sebep oldu. Ama bundan kazananlar da mevcut. Mesela, Türk vatandaşlarının bankalarda 300 milyar dolar mevduatı var. Bunun gibi yıllardır tasarruflarını, yatırımlarını dolara bağlayıp İsviçre bankalarında değerlendirenler de bulunuyor. Bunun yanında inşaat fiyatlarına bir bakın bakalım, Türkler yakın tarihte acaba milyon dolarlarla ölçülen emlak satışları yaptılar mı? Yazın Bodrum gibi, Marmaris gibi tatil mekânlarındaki emlak fiyatları, kira rakamları kafanızı hiç karıştırmadı mı?" diye sordu.

'İhracatta Türkiye'nin rekor kırdığını' dile getiren Barlas, şunları da ifade etti:

"Sonunda her şey tabii ki rayına oturacak. Yani bir avuç spekülatörün, 84 milyonluk Türkiye'yi tuş etmesi mümkün değildir. Yıllardır kırılamayan ihracat rekorlarını kırıyoruz. Türkiye savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 80 civarında. Yani sonunda bu dolar da hizaya gelecektir. Zaten defalarca gelmedi mi?"