ARTI GERÇEK- Alman hükümeti, Ankara'yı cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) kararlarını uygulamaya çağırdı.

Federal Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Miguel Berger, Sol Parti (Die Linke) Federal Parlamento milletvekili Helin Evrim Sommer'in "Avrupa Konseyi başkanlığı çerçevesinde, Türkiye’de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik AİHM kararının uygulanması için hangi somut önlemleri destekleyeceğini" sorduğu soru önergesine yanıt olarak, AİHM kararına değindi ve Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı bir şekilde, siyasi sebeplerden dolayı tutuklu bulunduğunu belirtti.

Miguel Berger, Alman hükümeti adına verdiği cevapta, Türkiye'yi Demirtaş’ı derhal serbest bırakmaya çağırdı ve Ankara’nın AİHM kararlarını uygulamasını sağlamak için Avrupa Konseyi organlarında çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Milletvekili Sommer, "Hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygı göstermeye kararlı olmadığı sürece, Erdoğan rejimine karşı gümrük birliğini modernleştirme veya ticareti kolaylaştırma şeklinde hiçbir taviz verilmemelidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta, AB ile yaşanan anlaşmazlıkları çözmek için olumlu çağrılarda bulunmuştu. Avrupa Birliği de Pazartesi günü Ankara'ya karşı uygulanacak yaptırımları erteleme kararı aldığını duyurmuştu.