Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24-25 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesine hazırlık amacıyla bugün bir araya geldi. Merkel, AB'nin Rusya ve Türkiye ile olan ilişkilerde "büyük sınamalarla karşı karşıya olduğunu" söylerken, Macron da Merkel ile aynı görüşleri paylaştığını belirtti.

'BİRBİRİMİZE İHTİYACIMIZ VAR'

Deutsche Welle'deki habere göre, görüşme öncesinde Türkiye'ye ilişkin açıklamalarda bulunan Merkel, "Bir yandan görüş ayrılıkları mevcut, diğer yandan ise bazı meseleleri birlikte şekillendirmek istiyorsak, birbirimize ihtiyacımız da var. Bunlar göç meselesi, Libya'nın geleceği meselesi, Suriye'nin geleceği meselesi" ifadelerini kullandı. 

"Rusya bizim için büyük bir sınama. Rusya, aynı zamanda Avrupa Birliği'nin büyük kıta komşusu" diyen Merkel, G7 zirvesinde de Rusya ile olan ilişkilerin büyük bir mesele olduğunu ve Rusya'nın "hibrit saldırılarına" maruz kaldıklarını belirterek "Ama bir yandan da eğer Avrupa Birliği içinde güvenlik ve istikrar istiyorsak, ne kadar zor olsa da Rusya ile temas halinde kalmayı tercih ediyoruz" dedi. 

MACRON: TÜRKİYE VE RUSYA HAKKINDA SÖYLENEN HER ŞEYE KATILIYORUM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da "Türkiye ve Rusya hakkında söylenen her şeye katılıyorum" ifadelerini kullandı. Macron, Türkiye ile olan ilişkilerde AB üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tutumlarının yanı sıra AB'nin Doğu Akdeniz'deki, Libya'daki ve Kafkasya'daki stratejik tutumunun dikkate alınması gerektiğini belirtti. Macron, Rusya konusunda da ortak bir çizginin belirlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AB liderler zirvesinde son dönemde gerilen Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin de ele alınması bekleniyor. AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunarak Türkiye'ye aşamalı yaptırım karara almış, ancak ek yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını ise haziran ayındaki zirveye ertelemişti. (HABER MERKEZİ)