İsa Uğur ERDOĞAN


ARTI GERÇEK- İstanbul Ataşehir'de bulunan Maliye Hazinesine ait Erenköy Gümrük Müdürlüğü özelleştiriliyor.  Kayışdağı Mahallesi'nde bulunan gümrük arazisi için 2023'e kadar tarih verildi.

Söz konusu  Erenköy Gümrük Müdürlüğü  A sınıfı gümrük 1988'ten beri faaliyette, 328.960 m2 alana kurulu bulunuyor. Her türlü ithalat, ihracat ve transit işlemlerini yapmaya yetkili olan Müdürlük ayrıca mobilya, işlenmiş deri ve ürünleri, AB ülkeleri dışındaki ayakkabı, mutfak eşyası ve gıda ürünlerini ithalat ve ihracat yetkisine sahip.

Resmi Gazete'de yayımlanan özellleştirme kararı, 2018 yılında yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmün'de Kararname'de yer alan bakanlıklar yetkisinin Cumhurbaşkanlığına devredilmesine dayandırılarak alındı. Özelleştirilmesi durumunda 'mülkiyetin gayri ayni haklann tesisi veya işletme hakkının verilmesi' söz konusu.

Alanın trafik ve çevre sorunları nedeniyle kaldırılması yönünde talepler gündemdeyken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılında Millet Bahçesi yapacağı vaat etmişti.

'KENT SUÇU'

Özelleştirme kararını sorduğumuz İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesi ve Şehir Plancıları Odası 2. Şube Başkanı  Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu, İstanbul'u bekleyen deprem tehlikesine dikkat çekerek, kent içindeki son kamusal alanların işletmelere peşkeş çekilmemesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Giritlioğlu her ne kadar Turgut Özal döneminde özelleştirme politikalarının başlasada AKP iktidarı döneminde özelleştirme politkalarının hız kazandığını vurguladı.

Doç. Dr. Giritlioğlu, "Özelleştirmeler 2002 yılından bu yana tam gaz devam ediyor" yorumunda bulunurken, " Deprem beklenirken, kent içindeki son kamu arazileri özelleştiriliyor. Özelleştirme ile yeni yapılaşmaya açılıyor. Bu kent suçudur. Halkın hayatı tehlike altındayken kime peşkeş çekileceğini bilmiyoruz" dedi.

Doç. Dr. Giritlioğlu, "Eğer işlevini tam olarak bitirdiyse halk yararına kullanılması gerekir ama artık bu tür alanlar, rant alanı olarak kullanılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

MİLLET BAHÇESİ VAADİ YALAN OLDU

Öte yandan AKP'li Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem geçtiğimiz yıl söz konusu alanın 'Millet Bahçesi' olacağını vaat etmişti. AKP'li Erdem, "Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey ile de paylaştık. Sayın Bakanımız Gümrük ve Ticaret Bakanımızı aradı ve konuyla ilgili görüştüler. Bakanımız bize müjdeyi verdi ve 'Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 260 bin metrekare alanı millet bahçesi yaparız, Ataşehir halkına armağan ederiz' dedi" iddiasında bulunmuştu. Erdem'in 'müjdesi' üzerine iktidara yakın gazeteler, "Erenköy’deki gümrük alanı millet bahçesi oluyor" başlıkları ile işlemişti.

EMECAN: İSTANBUL'UN BUNLARA İHTİYACI YOK

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Emine Gülizar Emecan ise alanın seçim döneminde 'Millet Bahçesi' yapılacağı sözü verildiği fakat gelinen noktada özelleştirme kararı verilmesinin çelişkisine dikkat çekerek, "Gümrük alanının yoğun bir alan olduğu görülüyor. Kent içinde kalması ve birçok tırın giriş çıkış yaptığı görülüyor. Arazi rantı yüksek olduğu için boşaltıldığı açık. Özelleştirilerek konut, ticari alan veya AVM olarak kullanılacak. İstanbul'un bunlara ihtiyacı yok. Yeşil alana ihtiyacı var. Depreme karşı toplanma alanına ihtiyacı var" dedi.