Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yöneticileri haklarında 'terör örgütü propagandası' suçundan dava açılmasını protesto etti. Açıklamada “Susturma operasyonları, gerçekleri söyleyenlere gözdağı maksatlı, ancak tüm bu baskılar nafile çabadır. Davalar ve soruşturmalarla bizleri meşgul ederek rant odaklarıyla yağma ve talanla mücadelemizi sekteye uğratacağını, gemilerini yürütebileceğini sananlara cevabımız açıktır” ifadesine yer verildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, JIN TV muhabiri Güler Yıldız’a ‘Emre Madran Basın Ödülü’ verilmesi nedeniyle oda yöneticileri hakkında 'PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü propagandası' suçundan dava açılmasına bugün yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açıklaması şöyle:

‘NE AÇILAN DAVA NE DE ISMARLAMA İDDİANAME SÜRPRİZ DEĞİLDİR’

“Hakkımızda asılsız ithamlarla davalar açıldı. Sadece son 6 ay içerisinde, şube yönetim kurulu üyemiz Ali Atakan, İller Bankası’nda çalışırken önce sürüldü daha sonra işten çıkarıldı. Şube Başkanımız Tezcan Karakuş Candan hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından Sinan Aygün’ün şikâyeti ile hukuksuz şekilde ‘devlet memurluğundan çıkartma’ istemi ile soruşturma açıldı, sosyal medya paylaşımları ve basın açıklamaları nedeniyle savunmalar istendi. Dayanaksız ve hukuksuz olarak devam eden bu süreçte Mimarlar Odası Ankara Şubesi üzerindeki baskı ağırlaştırılmaktadır. 46. Dönem Yönetim Kurulu üyelerimiz hakkında beş yıl hapis istemi ile hazırlanan iddianame, örgütümüze yönelik susturma operasyonunun bir üst evreye çıkartılmasıdır.

Tarihi, doğal ve kültürel varlıkların korunmasıyla ilgili haber yapan gazetecilere ödül vermek suç değil, odamızın haklı mücadelesinin sesini kamuoyuyla buluşturmaya ve gerçek gazeteciliğe özendirmedir. Ancak hak arayanlara yönelik baskıların arttığı bu ortamda ne açılan dava ne de ısmarlama iddianame sürpriz değildir. Bilim ve tekniği rehber alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kurulduğu günden bu yana kimseye biat etmemiş, bundan sonra da etmeyecektir. Susturma operasyonları, gerçekleri söyleyenlere gözdağı maksatlı tüm bu baskılar nafile çabadır. Davalar ve soruşturmalarla bizleri meşgul ederek rant odaklarıyla yağma ve talanla mücadelemizi sekteye uğratacağını, gemilerini yürütebileceğini sananlara cevabımız açıktır.

‘SİSTEMATİK SALDIRILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği değerleri korumaya tüm baskılara rağmen devam edeceğiz. Evrensel temel insan haklarını, özgürlüğü, barışı, adaleti, demokrasiyi ve laik Cumhuriyet değerlerini savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Atatürk Orman Çiftliği başta olmak üzere kültürel mirası korumaya ve ülkemizin doğal varlıklarının talan edilmesine, bölünüp parçalanmasına karşı kararlılıkla mücadeleyi sürdürecek, sistematik saldırılara boyun eğmeyeceğiz.” (ANKA)