Muzaffer İlhan Erdost yaşamını yitirdiArtı Gerçek

Sol Yayınları'nın kurucusu ve sahibi Muzaffer İlhan Erdost Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.


Sol Yayınları'nın kurucusu ve sahibi Muzaffer İlhan Erdost, tedavi gördüğü Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

Erdost'un dün zatürre şüphesiyle özel bir hastaneye kaldırıldı ancak lösemi teşhisi konuldu. Bugün de kalbinin durması üzerine hayatını kaybetti.

Muzaffer İlhan Erdost'un cenazesi yarın öğlen Karşıyaka'dan kaldırılacak.

Muzaffer Erdost’un kardeşi İlhan Erdost, 12 Eylül 1980 darbesinde gözaltına alınmış, Mamak Cezaevi’ne götürüldüğü askeri aracın içinde dövülerek öldürülmüştü. Muzaffer (İlhan) Erdost, hayatı boyunca katillerinin yargılanması için mücadele verdiği kardeşi İlhan’ın adını kendi adına eklemiş ve anısı için Ankara Kızılay’da “İlhan İlhan Kitabevi”ni kurmuştu.

MUZAFFER İLHAN ERDOST KİMDİR?

Muzaffer Erdost, 18 Eylül 1932'de Artova'da doğdu. Şair, yazar, yayıncı olan Muzaffer İlhan Erdost 1956'da Veteriner Fakültesi'ni bitirdi. Pazar Postası'nı yönetti (1956-1958). Ulus gazetesinde çalıştı (1958-1963). 1958'de Açık Oturum Yayınları'nı, 1965'te Sol Yayınları'nı kurdu ve yönetti.

Erdost, şiir, öykü, deneme ve eleştiriler yazdı. Yazılarında, toplumsal sorunlar, Türkiye ve Osmanlı tarihi, tarım, faşizm ve demokrasi konularına daha ağırlıklı eğildi.

Erdost, Sol-Onur Yayınları'nın sahibi ve yönetmenidir. Türk şiirinde Garip Akımı'ndan sonra ortaya çıkan İkinci Yeni akımının isim babasıdır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı (TİHAK) girişimci ve kurucu üyesidir.

BAĞLANTILI HABERLER