Öğretmenlere 'bağış yapın' baskısıArtı Gerçek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 maaşı ile başlattığı, 'Biz Bize Yeteriz’' kampanyasına öğretmenlerin katkı yapması için baskı yapılıyor. Bağış yapanların yayımlandığı internet sitesi devrede.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 maaşı ile başlattığı, “Biz Bize Yeteriz’’ kampanyasıns öğretmenlerin katkı yapması için idareciler baskı yapıldığı ortaya çıktı.

Okul müdürleri, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri yöneticileri, öğretmenlerden gönüllü bağışı neredeyse zorunlu yapmalarını sağlayacak baskılar uyguluyor. Bir okul müdürü bağışların kendisine bildirilmesini isteyedi, Milli Eğitim Müdürlüğü görevlisi ise öğretmen ve velilere bağış yaptırılması talimat gönderdi.

'GAYRET EDİN'

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre, bir okul müdürü öğretmenlere, “Paranızı bu hesaplara gönderebilirsiniz. Ancak kim ne kadar gönderecekse bana özelden yazsın, benim de toplam tutarı ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirmem gerekir” mesajı attı.

Bir il milli eğitim müdürlüğünde görevli bir yönetici ise okul yönetimlerine gönderdiği yazıda: “Tüm okul ve kurumlarımızın müdürleri tarafından her türlü iletişim aracı ile öğretmen ve velilerimize ulaşılıp gerekli gayret gösterilip kampanyaya katılımın üst düzeyde tutulması için gayret gösterilecek olup her hafta cuma günü okul ve kurumlarımızın gayreti ile toplanan yardımın toplam tutarı tarafıma WhattsAptan, özelden okul ve kurum ismi belirtilerek gönderilecektir. Bu kampanyaya özel kurslarımızdan da katılım beklenmektedir” talimatı verdi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Bu denli zor bir süreçte gönüllülük temelli olması gereken bir kampanya üzerinden öğretmenlere, eğitim ve bilim emekçilerine mesajlar yoluyla yapılan baskıyı, mobbingi reddediyoruz. Kamu erkinin görevi baskı yoluyla para toplamak değildir. Meslektaşlarına yönelik yaptığı bu uygulamayı reddediyoruz’’ diye konuştu. 

'ÖĞRETMENLERİN FİŞLENECEĞİ ORTAYA KONULMUŞTUR'

Eğitim İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada da “Cumhurbaşkanı’nın bizzat kampanyayı açıklamasından hemen sonra okul yöneticileri, whatsApp gruplarında, öğretmenlere kampanyaya katılmayı dayatmış, makbuzların kendilerine sunulmasını emretmeye başlamıştır” denildi. Bu dayatmaya ilişkin çok sayıda ekran görüntüsü ve bilgisinin sendikaya ulaştığı belirtilen açıklama şöyle: “Okul yöneticilerinin, bağışa zorlanan öğretmenlerin göndereceği makbuzları ilçe milli eğitim müdürlüklerine yollayacaklarını hep bir ağızdan bildirmesi, yöneticilerin öğretmenlerin bağışı üzerinden yalakalık puanı toplamaya çalışacağını ve bu kampanya dayatması aracılığıyla öğretmenlerin siyaseten fişleneceğini ortaya koymuştur.

İNTERNET SİTESİNE LİSTE TUTUYORLAR

Kampanya dayatmasını yargıya taşıyacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.’’ Bu arada mebpersonel.com sitesinde, kampanyaya bağış yapan daire başkanları, genel müdürler, şube müdürleri, il ve ilçe müdürleri, okul yöneticilerinin adları ve yaptıkları bağış miktarları güncellenerek yayımlanıyor.

BAĞLANTILI HABERLER