Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı Cumhurbaşkanı'nın oğlu Bilal Erdoğan'ın yaptığı Yeni Türkiye Eğitim Vakfı'na (YETEV) ait Palet Çamlıca Okulları için, İstanbul Üsküdar Bulgurlu Mahallesi'ndeki yaklaşık 3 bin metrekarelik parsel, önce “özel sosyal altyapı” alanı ilan edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı, daha önce “üçüncü derece SİT alanı” ilan edilen ve yapılaşmaya kapatılan parselin imar durumunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni sormadan “özel sosyal altyapı” alanına çevirdi.

Söz konusu parselde, “birey ve toplumun kültürel, sosyal ve rekreatif ihtiyaçlarının karşılanması, sağlıklı bir çevre ile yaşam kalitelerinin artırılmasına yönelik özel sektör tarafından eğitim, sağlık, dini ve kültürel tesislerle, açık ve kapalı spor tesisleri, park, çocuk bahçesi, oyun alanı, meydan gibi açık ve yeşil alanlar” yapılmasının önü açıldı. Plan notlarına da özel olarak, “Kot geniş yoldan alınacaktır” ibaresi eklenerek, yükseklik 3 kat, inşaat hakkı oranı 1.40 olarak belirlendi. Ardından da bu parselde Palet Çamlıca Okulları'nın inşaatı başlandı. Parselde bugün eğim nedeniyle caddeden kot alındığında 3 katlı, sokaktan bakıldığında 6 katlı olan bir bina yükseliyor. Okulun, 2022-2023 eğitim döneminde açılacağı belirtiliyor.

 

YETEV'in Mütevelli Heyeti Başkanlığını Cumhurbaşkanının oğlu Bilal Erdoğan yapıyor

 

İBB ÜYESİ TEKEL: İMAR ŞARTLARININ ÇOK ÜZERİNDE YAPILAŞMAYA GİDİLDİ

Sözcü’de yer alan habere göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Meclis üyesi Doğan Tekel, alanda bakanlığın vakfa özel plan değişikliği yaptığını ve belirlenen imar şartlarının çok üzerinde yapılaşmaya gidildiğini açıkladı. Tekel, bu parsel için daha önce İBB Meclisi'nde alınan kararla gerçekleştirilen plan değişikliğinin açılan dava sonucu iptal edilmesi nedeniyle bakanlığın devreye girdiğini anlattı.

İBB Meclisi Üyesi Doğan Tekel

‘SİT ALANI ÖZEL OKUL SAHASI YAPILDI’

Tekel, “Parsel mevcut planlarda ‘3. Derece Doğal Sit Alanı' ve  ‘Sosyal Kültürel Tesis Alanı' fonksiyonuna sahipken, sihirli dokunuşla Özel Palet Okulu oldu. Kat yüksekliği 3 kat, emsal 1.40 verildi. Ancak imar şartlarının çok üzerinde bir yapılaşmaya gidildiği görülüyor. Emsal değeri en az 5 kat aşılmış. Bina da 6 katlı. SİT koruması altındaki Çamlıca'da bu binadan daha yüksek bina yok. Önünde de özel okul var ama 2 katlı” dedi.

ÖZEL OKULUN PEYZAJ DÜZENLEMESİNİ DE AKP’Lİ BELEDİYE YAPIYOR

CHP’li İBB Meclisi Üyesi Tekel, özel okulun çevresindeki yol ve peyzaj düzenlemesinin de Üsküdar Belediyesi tarafından yapılmasına tepki gösterdi.