Olçok Ailesi, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü'nde oğlu ile birlikte öldürülen Erol Olçok ile Nihal Olçok'un 2013’te anlaşmalı olarak boşandığını, bu nedenle Nihal Olçok'un artık "Olçok" soyadını kullanmamasını söyledi. 

Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre, aile adına yapılan açıklamada, “Nihal Süleymanoğlu’nun kamuoyuyla paylaştığı kimi sözlü ve yazılı beyanları, bu açıklamayı gerekli kılmıştır. Bu beyanlar, Olçok ailesi tarafından tasvip edilmemekte olup Olçok ailesini bağlamamakta ve şehit Erol Olçok’un hayattayken benimsediği değer ve ilkelerle ters düşmektedir. Söz konusu beyanlar, sadece Nihal Hanım’ın şahsi görüşlerinden ibarettir” denildi.
 
Çiftin üç oğullarının velayetini Erol Olçok’un aldığı, onun vefatından sonra da vasilerinin amcaları Cevat Olçok olduğu anlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Nihal Hanım, 30 Kasım 2016’ya kadar kendi kızlık soyadı olan Süleymanoğlu’nu kullanmıştır. Söz konusu tarihten itibaren mahkeme kararıyla tekrar Olçok soyadını kullanmaya başlamıştır. Olçok ailesi bu mahkeme kararına, Cahar Şamil ve Emir Dursun’un manevi zarar görmemesi adına bugüne kadar herhangi bir itirazda bulunmamıştır. Ancak Nihal Süleymanoğlu’nun kamuoyuyla paylaştığı kimi sözlü ve yazılı beyanları, bu açıklamayı gerekli kılmıştır. Bu beyanlar, Olçok ailesi tarafından tasvip edilmemekte olup Olçok ailesini bağlamamakta ve şehit Erol Olçok’un hayattayken benimsediği değer ve ilkelerle ters düşmektedir. Söz konusu beyanlar, sadece Nihal Hanım’ın şahsi görüşlerinden ibarettir. Kamuoyundan bu hassasiyeti dikkate almalarını istirham ederiz. Nihal Hanım, kızlık soyadı olan Süleymanoğlu’nu kullanarak şahsi görüşlerini ifade edebilir. Olçok ailesi olarak, Nihal Hanım’ın Olçok soyadını kullanmasına rıza göstermediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Nihal Olçok, AKP'nin Gülen cemaati ile "kararlı ve tutarlı" bir şekilde mücadele etmediği yönünde zaman zaman yaptığı eleştilerle gündeme geliyor. (Kaynak: Anadolu Ajansı)