Suriye ordusu İdlib’e doğru ilerliyorArtı Gerçek

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, hükümet güçlerinin bazı köylerin yanı sıra daha önce cihatçıların elinde olan korunaklı stratejik tepelerin de ele geçirildiği belirtildi.


Suriye ordu güçleri Türkiye destekli cihatçı grupların denetimindeki İdlib’e doğru ilerliyor. Ordu, İdlib operasyonunda son haftalarda çok sayıda köy ve kasabanın kontrolünü ele geçirdi.

Amerika'nın Sesi'nin AP haber ajansından aktardığına göre ordu güçleri kuzeybatıdaki Bara köyünde Türkiye askeri konvoyunu topçu ateşine tuttu. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor. AP haberi Suriyeli "muhalif" aktivistlere dayandırdı.

AP dü de Suriye güçlerinin İdlib’de Türkiye’ye ait bir İHA'yı düşürdüğünü bildirdi. İHA'nın hükümet güçleri tarafından yeni ele geçirilen köy üzerinde gözlem uçuşu yaptığı belirtildi.

Suriye ordusu tarafından yapılan açıklamada, hükümet güçlerinin bazı köylerin yanı sıra daha önce cihatçıların elinde olan korunaklı stratejik tepelerin de ele geçirildiği belirtildi.

Bir gün önce de İdlib’de topçu atışı ve hava saldırılarında en az 16 sivilin hayatını kaybettiği, bunlar arasında bir okuldaki bazı öğrenci ve öğretmenlerin de bulunduğu haberleri çıkmıştı.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre ciharçıların kontrolündeki Arnabeh köyüne hava saldırısı düzenlendi.

İdlibli bir doktor ise Salı günü video aracılığıyla yaptığı açıklamada vilayette sağlık hizmetlerinin son derece kötü durumda olduğunu söyledi. İslami Yardım adlı organizasyonun yayınladığı videoda adının İhsan Eidi olduğunu söyleyen doktor, 50 hastane ve sağlık merkezinin son dokuz ayda hizmet dışı kaldığını ve sağlık koşullarının çok kötü olduğunu, tıbbi malzemenin kullanılamaz hale geldiğini anlattı. Yerlerinden olanların sayısının artmasıyla çadırların yetersiz kaldığını belirten doktor aşırı kalabalığın salgın hastalıkların yayılma riskini de arttırdığını kaydetti. (HABER MERKEZİ) 

BAĞLANTILI HABERLER