Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü'ne 17 Haziran tarihinde Onur Gencer tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Deniz Poyraz katledildi. Saldırıya ilişkin açılan davanın ilk duruşması İzmir Adliyesi 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün görülen duruşma sırasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın mahkeme heyetine yönelik 'hakaret içerikli söz ve davranışlarda' bulunduğu iddiasıyla soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre başsavcılıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "29 Aralık 2021'de İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan davanın duruşması sırasında HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan hakkında mahkeme heyetine yönelik hakaret içerikli söz ve davranışları nedeniyle soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu duruşmada izinsiz görüntü kaydı yapan ve nakleden kişiler hakkında da ayrıca soruşturmaya başlanılmıştır."

BULDAN NE DEMİŞTİ?

Mahkeme başkanının katil Gencer’e yönelik yumuşak tavrına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu adam Minbîç’te eğitildi ve katildir. IŞİD’lidir. Bu kadar sakin davranamazsınız. Bu kadar sakin olamazsınız buna katil gibi davranın” diye konuştu.