Rusya: Suriye’deki militanlar, suyu bulandırmak için Libya’ya gidiyorArtı Gerçek

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov 'İdlib’deki militanlar giderek mevzilerini kaybediyor' dedi.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki militanların "suyu bulandırmaya devam etmek için" Libya’ya gittiğini söyledi.

Sri Lanka Dışişleri Bakanı Dinesh Gunawardena ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Suriye’nin yüzde 90’ına yakın bir kısmının Şam'ın kontrolü altında olduğunu ve bu oranın giderek arttığını ifade etti.

Lavrov, “Teröristlerin aktif olduğu kalan diğer noktalarda, öncelikle de İdlib’de militanlar giderek mevzilerini kaybediyor. Ancak ne yazık ki, Suriye ile Libya arasındaki bağlantıdan söz edecek olursak, militanlar umumiyetle oradaki suyu da bulandırmaya devam etmek için Libya’ya gidiyor” dedi.

'SURİYE'DE SİYASİ SÜREÇ VAR'

Fırat Nehri’nin doğusunda Suriye Demokratik Güçleri'yle birlikte hareket eden ABD’nin "gayrimeşru varlığından kaynaklı sorunların çözülmesi gerektiğini" de öne süren Lavrov, şöyle devam etti:

“Suriye’deki durum Libya’dakinden olumlu anlamda farklı, zira orada krize müdahil tüm tarafların sorumlu tutumları sayesinde mümkün olan siyasi süreç devam ediyor.”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Larov, bugün iş ziyareti sebebiyle Sri Lanka’ya gitmişti. 

Lavrov daha sonra Hindistan ve Özbekistan’a gidecek.

(HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER