Sağlık Bakanı Fahrettin  Koca, Coronavirus Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, şimdiye kadar 1 milyondan fazla kişinin aşılandığı belirterek, bunların 980 bininin sağlık emekçileri olduğunu duyurdu.

Bakan Koca, 90 yaş üstü yurttaşların evlerinde aşılandığını belirterek, 85 yaş üstünün aşılamasının da yarın başlayacağını “85 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da evlerinde aşı olacaklar. Evlere aşı için giden ekibimizde hekim ve uzman sağlık personeli tam teçhizatlı olarak hazır bulunmaktadır. Aşı uygulama süresini artırsa da bu gruptaki vatandaşlarımız için en uygun şartlarda aşı yapılmasından yanayız” dedi.

'AŞI LOJİSTİĞİ DEVAN EDECEK'

Aşılama konusunda ‘gerçek dışı’ bilgiler dolaştığını kaydeden Koca, aşılamanın plan doğrultusunda devam edeceğini vurgulayarak, şunları belirtti: “Tüm dünyada aşı programlarını yürüten ve başlatmaya çalışan ülkeler doğru tedarik planlaması yapmaya çalışmaktadır. Biz de vatandaşlarımız için bir tedarik ve aşı programı planlamasını erkenden yaptık. Aşı programımızdaki hedef gruplara göre aşı uygulaması ile uyumlu olarak tedarik planlaması yapıldı ve bu programa uygun olarak uygun dozlarda aşı tedarik edilmektedir. Her bir aşamada aşı programına ara vermeden sürekli aşılama yapılabilecek bir plan çerçevesinde aşı lojistiği devam edecektir. Mümkün olan en kısa sürede en çok vatandaşımızın aşıya ulaşmasını temin edebilmek için tüm şartları zorluyoruz. Yaşadığımız devirde bilgiye ulaşmanın kolaylığı yanında gerçek dışı bilgilerin yayılımı da çok yüksek hızda gerçekleşmektedir. Yanlış ve yönlendirici bilgilere itibar etmemenizi, resmi açıklamalarımızı takip etmenizi rica ederim." (ANKA)