15 Aralık 2015’te bir federal yargıç, Tommy Thompson’ın kayıp altın sikkelerin nerede olduğunu açıklayana kadar günlük 1.000 dolar para cezasıyla hapiste kalmasına karar verdi.

Thompson, bir gemi enkazında bulduğu iddia edilen 500 kayıp altın sikkenin nerede olduğu hakkında bilgi vermeyi reddettiği için hapishanede beşinci yılını geçiriyor. 68 yaşındaki araştırmacı bilim insanı Tommy Thompson, yasayı çiğnemekten değil, mahkemeye saygısızlıktan hapiste tutuluyor.

Melike Özedirne'nin arkeo fili'nde yer alan haberine göre, onun özel durumu, 1988’de Altın Gemisi olarak da bilinen S.S. Central America adlı gemiyi keşfetmesine dayanıyor. Bu çalışma, gemi enkazını bulması için 12.7 milyon dolar ödeyen 161 yatırımcı tarafından desteklenmişti.

Thompson ve ekibinin enkazda binlerce altın külçe ve sikke bulduğu bildirildi. Altının büyük bir kısmının 2000 yılında bir altın pazarlama grubuna 50 milyon dolar (37,5 milyon sterlin) fiyatına satıldığı düşünülüyor.

Thompson’nın sorunları, gemi enkazının gelirlerini yatırımcılarına gösteremeyince başladı. Kayıp hazineyle ilgili bilgileri ifşa etmek için yetkililerle işbirliği yapmayı reddettiği bir federal mahkeme kararının yanı sıra ona karşı bir dava açtılar. Thompson ayrıca enkazdan yaklaşık 2 milyon dolar (1.5 milyon sterlin) değerinde 500 altın almakla suçlandı.

2012’de başka bir federal yargıç, Thompson’ın mahkemeye çıkmasına karar verdi. Thompson mahkemeyle yüzleşmek yerine uzun süredir sevgilisi olan Alison Anteiker ile Florida’ya kaçtı. US Marshals, Nisan 2015’te onu yakalayıp tutuklamayı başardı.

Temyize gitmediği için suçlu sayıldı ve 250.000 dolarlık para cezasına ek olarak iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Thompson yine de bilgi vermeyi reddetti ve bu nedenle 15 Aralık 2015’te federal Yargıç Algenon Marbley onu mahkemeye saygısızlık ettiği gerekçesi ile yanıt verene kadar günlük 1.000 dolar (750 sterlin) para cezasıyla hapiste kalmasına karar verdi.

Thompson, kısa süreli hafızasını etkileyen nadir bir kronik yorgunluk sendromundan muzdarip olduğunu iddia ediyor. Daha önce madeni paraların Belize’deki bir vakfa devredildiğini söylemişti. Ancak hükümet, Thompson’ın sözde rahatsızlığı ile sikkelerin nerede olduğunu açıklama yeteneği arasında bir bağlantı olmadığını iddia ediyor.

2020 Ekim ayının sonlarında, Thompson video yoluyla son duruşmasına çıktı ve burada altın sikkeler hakkında herhangi bir haberinin ve bilgisinin olmadığını iddia etti. 

Ve bununla birlikte, Thompson, Milan, Michigan’daki bir federal hapishanede kalmaya devam edecek. Şimdiye kadar 1.700 günden fazla hapiste kaldı ve para cezaları ile birlikte yaklaşık 1.8 milyon dolar (1.3 milyon £) borcu var.