Singapur, polis kontrolünde yapılan üflemeli alkol testi gibi çalışan üflemeli COVID-19 tanı kitinin kullanımı için onay verdi. Singapur Ulusal Üniversitesi altında çalışan Breathonix adlı şirket tarafından geliştirilen tanı kiti, üflenen nefesi COVID-19 virüsüne sahip nefesle karşılaştırıyor ve son derece hızlı bir şekilde yanıt veriyor.

Açıklanan bilgilere göre Breathonix'in geliştirmiş olduğu tanı kitininin hassasiyeti %93 iken netlik oranı ise %95. İkisi Singapur biri Dubai olmak üzere 3 farklı klinik araştırmadan geçen üflemeli tanı kiti, ilk önce Malezya'dan Singapur'a kara aracılığıyla seyahat eden yolcular üzerinde kullanılacak.

POZİTİF ÇIKANLARA YENİDEN SÜRÜN TESTİ UYGULANACAK

Çok sayıda ülke uluslararası seyahati ve turizmi canlandırmak için olabildiğince kontrollü ancak hızlı davranmaya çalışıyor. Özellikle Asya ülkelerinin sınırlarda uyguladığı sıkı kontroller dikkat çekerken, Singapur da insanların son derece hızlı cevap alabileceği üflemeli COVID-19 testi ile birlikte yolculuklarda oluşacak engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

WebTekno'nun haberine göre, Breathonix şirketinin geliştirdiği COVID-19 tanı kiti elektronik cihaza bağlı plastik bir tüpten oluşuyor. Tüpe üflenen nefes, bir yazılım aracılığıyla COVID-19 virüsüne sahip nefes ile karşılaştırılıyor ve bir dakikadan az bir süre içerisinde kişiye pozitif ya da negatif tanısı koyuyor. Singapur, yeni tanı kitinin ilk önce Malezya - Singapur arasındaki kara yolunu kullanan yolcularda kullanılacağını ve pozitif çıkan yolcuların emin olunabilmesi adına tekrar sürüntü testine tabii tutulacağını belirtti.