Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) kaynakları, Halep'in kuzey kırsalındaki Mare kentinde Türkiye destekli "Suriye Milli Ordusu" bayrağı altında faaliyet gösteren birkaç militanın, kendilerine ödeme yapılmasının durdurulmasını protesto ettiklerini bildirdi. 

İki aydan fazla bir süredir "aylık maaşlarını" alamadıklarını söyleyen militanlar, üzerlerinde “Şehitlerin ailelerine kim bakar?", "Ulusal Ordu'yuz, biraz daha yaşamak istiyoruz, saray sahibi olmak istemiyoruz", "Açlıktan ölmemize izin vermeyin", "Bağışçı ülkeleri bize desteklerini sunmaya çağırıyoruz, hiçbir şey bize ulaşmıyor", "Ulusal Ordu mensuplarının aileleri bir somun ekmek hayal ediyor ” pankartları açtı.

SOHR kaynakları 1 Nisan'da da El Bab'da bir grup militan toplanarak Türkiye'nin 70 gündür kendilerine maaş ödemediğini iddia ederek protesto düzenlemişti.

Türkiye'nin militanlara aylık 50 doların karşılığı olarak 400 lira ödediği belirtiliyor.

SURİYE MİLLİ ORDUSU

"Ulusal Kurtuluş Cephesi" ve "Suriye Milli Ordusu" adı altındaki iki grubun birleşerek Suriye Geçici Hükümeti'ne bağlanmasıyla oluşan yeni "Suriye Milli Ordusu," Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tek bir komuta altında toplamak istediği, Suriye iç savaşı boyunca Türkiye tarafından para, ve silah yardımı yapılan, eğitim verilen silahlı muhalif birliklerden oluşuyor. (HABER MERKEZİ)