SpaceX'in insanlı ilk uzay mekiği başarıyla fırlatıldıArtı Gerçek

ABD’li özel uzay ve havacılık şirketi SpaceX'in 'Crew Dragon' isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi başarıyla gerçekleştirildi.


ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi havacılık şirketi SpaceX'in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla dünya yörüngesine göndereceği ilk insanlı uzay mekiği ABD’nin Florida eyaletindeki uzay merkezinden başarıyla fırlatıldı.

Çarşamba günü uygunsuz hava koşulları yüzünden düne ertelenen SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ABD doğu saatiyle 15.22'de (TSİ dün gece 22.22) gerçekleştirildi.

Dragon kapsülü roketten başarıyla ayrıldı ve Uluslararası Uzay İstasyonu'na kilitlenmek üzere yolda. Roketin 2. aşamasından ayrılan kapsül, yaklaşık 19 saat sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na kilitlenecek.

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX'in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence de uzay mekiğinin fırlatılışını izledi.

5 Mayıs'ta yapılması planlanan fırlatılışın, dakikalar kala hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesiyle ertelendiğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki fırlatılışın dün gerçekleşeceğini bildirmişti.

ASTRONOTLAR TİCARİ FİRMAYLA İLK KEZ UÇTU

NASA'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ''30 Mayıs Cumartesi günü Crew Dragon misyonunun lansman girişimini planlamaya devam ediyoruz. Hava şartlarında iyileşme gözlemlense de ekiplerimiz fırlatma rotasındaki hava durumunu izlemeye devam ediyor'' ifadesine yer verildi.

Uzay ajansı, paylaştığı videolu bilgilendirmede ise Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) isimli astronotların daha önce iki defa uzay uçuşu gerçekleştirdiğini ancak ilk defa bir arada, Amerika topraklarından ve ticari bir firma ile uzay yolculuğuna çıkacaklarını belirtti.

9 YIL SONRA İLK

NASA, astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuğu neticesinde, NASA'nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya'ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

SPACEX UZAYA İNSAN GÖNDEREN İLK ÖZEL ŞİRKET OLDU

İş adamı Elon Musk'ın sahibi olduğu California merkezli SpaceX firması, Crew Dragon kapsülünü inşa ve test etmek için 6 yıl çaba harcadı.

İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA'dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX, bugün yapılan başarılı test uçuşuyla, uzay endüstrisi için atacağı diğer adımlar için güven tazeledi.

BAĞLANTILI HABERLER