Suriye ordusu, Rusya kuvvetlerinin desteğiyle ülkenin güneyindeki silahlı grupların son kalesi olan Dera'ya girdi.

Suriye resmi ajansı SANA ve Rusya resmi ajansı Sputnik'in haberine göre Dera El Beled bölgesine girerek Auriye bayrağını çeken birlikler, bazı noktaları sabitlemeye ve bölgeyi taramaya başladı. Rejim güçleri, yerleşim bölgelerindeki evleri araştırıyor.

Rusya’nın garantörlüğünde guruplarla imzalanan ve hükümet güçlerinin Dera’nın tamamını kontrol etmesine izin veren anlaşmanın bozulmasının ardından durum yeniden gerginleşmişti. Yer yer operasyon ve çatışmalar yaşanıyordu. Bazen ateşkes yapılıyordu. Bu ateşkesler sırasında çok sayıda silahlı unsur otobüslerle Rusya-rejim tarafından İdlib'e taşınmıştı.

5 Eylül 2021'de Dera el-Beled sakinlerini temsil eden Merkez Müzakere Komitesi, Ruslar ve rejime bağlı Güvenlik Komitesi arasında anlaşma sağlandı. 8 Eylül'de de Rusya-Suriye ittifakının Dera'da kontrolü sağladığı kaydedildi.

İSYANIN BAŞLADIĞI YER

İsyanın ilk başladığı yer Dera idi. Tunus'taki başkaldırıdan etkilenen öğrenciler Dera'da Beşar Esad yönetimine karşı duvar yazılaması yapmıştı. Sloganları gören rejim çocuklar aişkence yapmıştı. İşkence duyulunca 15 Mart 2011'de Dera'da protestolar başladı. Kısa sürede yayıldı. Rejim silah kullanınca protestolar da büyüdü. Bunu fırsat bilen bölge ülkeleri, AB ülkeleri ve ABD Suriye yönetimini devirmek için İhvan ve Selefi grupları silahlandırdı. İç savaş 10 yıldır devam ediyor.

Şark-ul Awsat'ın haberine göre AKP-MHP yönetimi; Suriye Milli Ordusu’na bağlı tugay ve askeri grupların liderleriyle  tek çatılı liderlik için görüşüyor. Türkiye, Fırat Kalkanı, Efrin, Serakaniye bölgelerindeki askeri grupları ortak bir komutanlık çatısı altında birleştirmek için görüşmeler yapıyor. Bu çerçevede Mutasım Tümeni, 20. Tümen, Hamza Tümeni, Sultan Süleyman Şah Tümeni ve Kuzey Kartalları Tugayı’nın komutanları birleşmeyi görüştü.

Senaryoya göre Mutasım Tümeni Komutanı Mutasım Abbas yeni oluşumun komutanı, Hamza Tümeni Komutanı Seyf Ebubekir Polat komutan yardımcısı ve 13. Tümen Komutanı Yarbay Ahmed Suud genelkurmay başkanı olarak atanacak.