'Kuzeyden gelen boş seslere rağmen taarruz devam edecek'Artı Gerçek

Suriye Devlet Başkanı Esad, ülke tamamen temizleninceye kadar taarruzun devam edeceğini ancak, İdlib ve Halep'teki son kazanımların savaşın sonu anlamına gelmediği söyledi.


Suriye ordusu kısa süre önce, bire kısmı cihatçı grupların igali altında olan Halep’in tamamında kontrolü yeniden sağladı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da ülke özgürleştiriilnceye kadar taarruzun devam edeceğini kaydetti. Esad, İdlib ve Halep'teki son kazanımların Suriye’de 9 yıldır süren çatışmaların sonu anlamına gelmediği kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Esad yönetimine Şubat sonuna kadar süre verdiklerini ve bu süre zarfında Suriye ordusunun Türkiye'nin gözlem noktalarının gerisine çekilmeleri gerektiğini öne sürüyor.

'KUZEYDEN GELEN BOŞ SESLERE RAĞMEN...'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Halep'in tamamen cihatçılardan kurtarılmasına ilişkin bir ulusa sesleniş konuşması yaptı. Konuşmasında Türkiye'yi hedef alan Esad, "Halep kırsalı ve İdlib'in kurtarılması savaşı kuzeyden gelen bazı boş seslere rağmen devam edecek" diye kaydetti.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada ise, Halep’in kuzeybatısındaki onlarca kasabanın tamamında kontrolün sağlandığı bildirildi. Açıklamada, cihatçıların bulunduğu yerlerden temizlenmesi için ordunun harekatına devam edeceği vurgulandı.

Rusya’nın hava gücü desteğiyle Suriye ordu güçleri Halep’in tamamı ve İdlib’in bazı bölgelerini ele geçirmek için 2019’un başından bu yana savaşıyor. (Kaynak: Amerika'nın Sesi/Sputnik)